YULAF KEPEĞİNİN FAYDALARI

yulaf kepeği nedir

YULAF KEPEĞİNİN FAYDALARI

Yulaf Kepeği Nedir

Latince ismi “Avena Sativa” olan yulaf kepeğini kahvaltı, bir çanak şeker kaplı, yapay olarak lezzetlendirilmiş kahvaltılık tahıl anlamına gelmeden uzun süre önce bizim “daha az bilgilenmiş” atalarımız tam tahıllarla büyürlerdi. Yulaf bitkisinin tahılları yalnızca besleyici olmakla kalmaz aynı zamanda bir başka önemli hedefe daha hizmet eder: Serum kolesterolü düşürmenin en etkili yollarından biridir. Beta glükan adlı reçineden zengin, 30-60 gram yulaf kepeği, düşük yağlı bir diyette her gün alındığında, kolesterolü yüzde 5-10 düşürebilir. Yulaf ekstresi, doğal bir gevşeticidir ve ayrıca sindirim için mükemmeldir. Yulaf bitkisinin hiçbir kısmı çöpe atılmaz: Kurutulmuş kaba tanelerinin sapları ya da samanları banyoda hemoroitleri rahatlatmak ve ağrılı, acılı ayaklan kendine getirmek için kullanılabilir.

Yulaf Kepeğinin Faydaları Nelerdir

  • Gaz ve bozuk mide için yararlıdır.
  • Kolesterolü düşürerek kalp hastalığını önlemeye yardım eder.
  • İyi bir B vitamini kaynağıdır.
  • Cilt ve hemoroitler için iyidir.
  • Ekstresi vücutta sakinleştirici etkiye sahiptir.

Yulaf Kepeği Nasıl Kullanılır

Yulaf kepeği açısından zengin yiyecekler tüketin.

Sindirim güçlüğünde semptomları iyileştirmek için 10- 20 damla ekstreyi günde 3 kereye kadar alın. Samanı, harici olarak hemoroitler için oturarak yapılan sıcak su banyosunda ve ayak banyosunda kullanılır.

Yediğiniz yulaf kepeği miktarını her gün dereceli olarak artırın, vücudunuzun diyet değişimine adapte olması için kendinize zaman verin. Bir kerede çok miktarda alırsanız kramp ve gaz sorunu çekersiniz. Günde 6-8 bardak filtre edilmiş su içmek bu problemin ortaya çıkmasını önleyebilir.

Kaynak: Mucizevi Bitkiler

yulaf kepeği nedir
yulaf kepeği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir