SOĞANIN BİLİNMEYEN FAYDALARI

soğanın bilinmeyen faydaları

SOĞANIN YARARLARI

Soğan her yemeğin değişilmez malzemesidir. Bu yönüyle belki de en çok tüketilen besinlerin başında gelir. Ancak bu kadar kullanılmasına rağmen faydaları çok da iyi bilinmez. Ancak eski zamanlarda soğan nezle tedavisinde soğan suyunun balla karıştırılıp içilmesi ile nezledeki burun tıkanıklığı önlemek için kullanılırdı. Balgam söktürücü etkisi ile öksürüğe karşı kullanılırdı.

Soğanın düzenli olarak tüketilmesi kalp hastalıklarına karşı koruyucudur. Günlük olarak soğan tüketen kişilerin kolestrolünün düştüğü ifade edilmiştir. Soğanın aynı zamanda damar sistemine de olumlu etkileri vardır damar tıkanıklığını önlemeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. Yapılan araştırmalara göre düzenli soğan tüketenlerin tüketmeyenlere göre daha az mide kanserine yakalandığı gösterilmiştir. Soğan aynı zamanda içerdiği yüksek düzeyde selenyum sayesinde prostat, göğüs kanseri ve akciğer kanserine iyi geldiği ifade edilmektedir.

Kavrulmuş soğan, kulak ağrılarında yara lapası olarak kullanılabilir. Soğanın doğal bir enerji kaynağı olduğuna inanılır ve bazı insanlar günde bir soğanın saç dökülmesini önleyebildiğine dair yemin ederler. Cilde doğrudan uygulandığında iyileştirme özelliklerine sahiptir. Tuzlanmış soğan, sıkıntı veren siğiller için yararlıdır. Soğan suyu, günde 2-3 kez parmak aralarına sürtülürse madura ayağını iyileştirebilir. 1-2 çay kaşığı soğan suyu ile 1 çay kaşığı sirke karışımı karaciğer lekelerini ya da koyu lekeleri soldurabilir. (mucize bitkiler)

Soğanın Faydaları Nelerdir

  • Kansere karşı koruyucudur
  • Balgam söktürücü özelliği sayesinde öksürüğe karşı etkilidir.
  • Sindirim için faydalıdır
  • Nezlenin semptomları olan burun tıkanıklığına iyi gelir.
  • Kalp hastalıklarına karşı koruyucudur.
  • Kolestrolü düşürerek damar sağlığını korur
  • Anti fungal özellikleri sayesinde eldeki siğillere karşı etkilidir
  • Anti septik özellikleri vardır.
  • Tansiyonu düşürücü etkileri gösterilmiştir.

Soğan Nasıl Kullanılır

Bir çiğ soğanı rendeleyin ve suyunu sıkın içerisine 1 tatlı kaşığı balla karıştırarak nezle olduğunuzda için

Eldeki siğillere soğan suyu ile müdehale edin. Cilt yaralarına antiseptik olarak kullanabilirsiniz.

Yemeklerde bol bol soğan tüketin. Soğanın dokusunu sevmiyorsanız soğanı yemeğin içerisine bütün olarak atın daha sonra içerisinden çıkarabilirsiniz.

soğanın bilinmeyen faydaları
soğanın faydaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir