KALP SAĞILIĞI İÇİN ENGİNAR

Kalp sağlığı için enginar

ENGİNARIN FAYDALARI

Enginar Nedir

Cynara Scolymus

Enginar ülkemizde akdeniz ve  ege bölgesinde yetiştirilen inanılmaz lezzetli bir sebze. Enginar yeşil yaprakları içerinde yaklaşık 10 cm çapında yuvarlak bir sebzedir.  Genel olarak yeşil yapraklarından ayrılarak bu içteki kısım yemeklerde tüketilir.  Özellikle zeytin yağlı olarak ülkemizde yaz aylarında bolca tüketilir. Enginar yaz aylarında neredeyse bütün pazarlarda bulunsa da kış aylarında konserve olarak da tüketilmektedir. Eskiden çok daha pahalı olan bu sebze artık daha erişilebilir bir durumda olsa da hala biraz pahalı.  Enginar lezzetinin yanında yıllardır şifası ile dikkat çekmektedir.

Yapılan araştırmalar enginarın kolastrolü düşürdüğünü göstermiştir. Enginarın kalp ve damar sistemine fayları gösterilmiştir. Bazı Kolestrol ilaçları enginardan elde edilen bileşiklerden yapılmaktadır. Yapılan başka araştırmalarda da enginarın yalnızca kolestrol düşürücü olarak değil safra üretimini artırmada da etkili olduğunu göstermiştir.

Enginar sadece kolestrolü düşürmekle kalmayıp aynı zamanda iyi kolestrolü de yükseltmektedir. Ayrıca kolstrol emilimine yardımcı olarak karaciğere yardımcı olmaktadır.

Enginarın Faydaları Nelerdir

  • Vücuttaki fazla su atımını sağlar.
  • Kolestrolu düşürerek kalp ve damar sistemi sağlığına yardımcı olur.
  • Karaciğerin çalışmasına yardımcı olur.
  • Mide ekşimesine ve reflüyü azaltmaya yardımcı olur.
  • Enginar içeriğinde bulundurduğu demir sayesinde kansızlığa iyi gelir.
  • Enginar içerisinde barındırdığı bolca lif sayesinde kabızlık gibi boşaltım sistemi sorunlarına iyi gelir.

Enginar Nasıl Kullanılır

Enginar zeytinyağlı yemeklerde taze olarak tüketmek çok faydalıdır. Özellikle yaz aylarında her hafta taze olarak alıp tüketmekte fayda vardır.

Enginarı taze olarak bulamadığınızda yemeklerde konserve olarak da tüketebilirsiniz.

Sağlık ürünleri satan yerlerde enginar ekstresi bulabilirsiniz. Enginar ekstresini  günde 500 mg a kadar tüketebilirsiniz.

Kalp sağlığı için enginar
enginarın faydaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir