ISPIT OTUNUN FAYDALARI

hodan otunun faydaları

ISPIT OTUNUN YARARLARI

Ispıt (Hodan)  Nedir

Zembil çiçeği

Ispıt, muhtemelen Kuzey Afrika’dan doğal yollarla bütün Avrupa ve Amerika’ya yayılmıştır. Çok tüylü bir bitki olduğu için Latince “sert kumaş” veya “sert, dik saç” anlamından esinlenen bir ismi vardır.

Tohumları, gamma-linol asidi bakımından çok yoğun bir konsantrasyona sahip olduğundan pek çok hastalığa iyi geldiği gibi, mum yağlarının da vazgeçilmez bir oluşum maddesidir.

Bir yıllık bir bitki olup tüylü sapları ve yaprakları, aynı zamanda çok dikkat çekici mavi çiçekleri vardır. Çiçekleri gök mavisi yıldızlar gibi parlarken ortalarındaki sarı renk çiçeğe ayrı bir güzellik katar. Ispıtı nisan ayından sonra güneş alan, nemli bir toprakta rahatlıkla yetiştirebilirsiniz. Her bitkinin arasına ortalama 40 cm mesafe koyarak dikin.

Bitkinin, hemen arılar ve karıncalar tarafından istila edileceğini göreceksiniz çünkü ıspıt, karıncalar için yuvalarına taşıyıp saklayacakları çok makbul bir yiyecektir. Bu sebeple, elinizi çabuk tutup tohumlarını karıncalardan daha önce toplamalısınız.

Ispıt, büyük bir saksıda güneşli bir pencerede veya balkonda da yetiştirilebilir.

Yaprakları çıktıkça toplayabilir, çiçekleriyle de yemeklerinizi süsleyebilirsiniz.

Maalesef, kurutarak muhafaza etmek mümkün değildir.

Ispıtın Kullanılan Kısımları

  • Yaprakları
  • Çiçekleri
  • Kökleri

Ispıtın Faydaları Nelerdir

  • Ispıtın kalbi kuvvetlendirici, ruh hâlini uyarıcı, aynı zamanda da sakinleştirici bir etkisi vardır. Bu sebeple, kalp zayıflıklarında ve sinirsel çarpıntılarda tavsiye edilir. Tohumlarında bulunan gamma-linolasit, hormon sistemini düzenler ve tansiyonu düşürür.
  • içindeki yapışkan maddelerin yoğunluğu, zarar görmüş veya uyarılmış dokulara iyi gelir.
  • Ter söktürücü, ateş düşürücü, canlandırıcı etkileri sebebiyle soğuk algınlığı, grip ve öksürükte faydalıdır.
  • Bronşit, enfeksiyon, göğüs zarı ve karın zarı gibi iç dokuların iltihabında, organlarda kan toplanmasında veya romatizmada kullanan hastayı rahatlatır.
  • Ispıt çayının sertleşen karaciğere çok olumlu bir etkisi vardır.

Ispıtın Zararları

Ispıt otunun tohumlarında değil ama bitkisinde çok az miktarlarda pyrrozilidin- alkaloit bulunur. Alkaloit, Symphytum offidnale (karakafes)’in hömopatik formülü olan D1-3‘ün satışının yasaklanmasına neden olmaktadır; çünkü yapılan deneylerde bu miktarın bin katının farelerde kanser yapıcı etkisi olduğu tespit edilmiştir Ispıt bitkisinde alkaloit oranı çok az olduğundan ara sıra kullanımında herhangi bir sakınca söz konusu değildir

hodan otunun faydaları
ıspıt otunun faydaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir