HAVUCUN FAYDALARI

Havucun faydaları

HAVUCUN FAYDALARI

Havucun Özellikleri

Bugs Bunny, koruyucu tıbbın ilk pratisyeni midir? Favori yemeği, bitkilerde bulunan, kanserle savaşan aktivitesi şimdi araştırılan kimyasallar olan karotenoidlerin zengin bir kaynağı olan havuçtu. Havuçta bol bulunan bir karotenoid, hayvanlarda kansersi tümörlerin büyümesini bastırdığı gösterilen alfa karotendir. Havuçta bulunan bir başka karotenoid, beta karoten, hem kanser hem de kardiyovasküler hastalık risklerini düşürebilir.

Havuçlar umbelliferae ailesinin (kereviz ve yaban havucu ile birlikte), Ulusal Kanser Enstitüsü tarafından potansiyel sağlık yararları araştırılan bir üyesidir. Dünya çapında sayısız araştırma, diyetlerinde yüksek miktarda havuç ve karatenden zengin diğer yiyecekleri tüketenlerin bunları yemeyenlere göre, bazı kanser türlerini geliştirme olasılıklarının daha düşük olduğunu doğrular. Gerçekte çalışmalar, tütün ve ultraviyole ışınları gibi spesifik kanserojenlere maruz kalan kişilerin bile, daha fazla karoten yiyerek kanser risklerini düşürdüklerini göstermiştir.

Havuçlar, kan kolesterol düzeylerini düşürdüğü gösterilen çözünür lif tipi kalsiyum pektat içerir. Günde iki havuç yüksek kolesterollü kişilerin kolesterol düzeylerini yüzde 20 ye kadar düşürebilir.

Karotenoidler için RDA, günlük önerilen miktar, 5000 lU’dur fakat kanser araştırmacıları kanser riskinizi çarpıcı şekilde düşürmek için günde yaklaşık 12.500 lU tüketmeniz gerektiğini ileri sürerler. Bu çok zor değildir, rendelenmiş çiğ bir havuç yaklaşık 13.500 IU karoten içerir.

Karotenoidler, gözler için de mükemmeldir. Beta karoten, gözlerde, gece körlüğü ve zayıf görüşe karşı koyan visual purple formasyonuna izin verir. Havuç ayrıca diyare tedavisinde de iyidir ve gaz ve mide yanmasını iyileştirebilir.

Havuç Faydaları Nelerdir

  • Göz sağlığını geliştirir.
  • kanseri önler.
  • Kolesterolü düşürür.
  • Sindirimi rahatlatır.
  • Diyarenin iyileşmesine yardım edebilir.

Havuç Nasıl Kullanılır

Günlük olarak 1-2 fincan eğer otomatik sıkacağınız varsa evde yapılmış havuç suyu ya da ticari olarak hazırlanmış taze ürün için.

Havuç Nasıl Tüketilmeli

Konu havuca geldiğinde, ürün ne kadar tazeyse o kadar iyidir. Havuç toplandığı andan itibaren karoten, etkisini yitirmeye başlar. Manavdan, plastik torbalarda satılanları değil açık havuç almaya dikkat edin. Mümkün olduğu kadar hızlı tüketin.

Eğer havuçtan hoşlanmıyorsanız, piyasada sebzelerden elde edilen karotenoid karışımlarını içeren yeni tamamlayıcılar vardır. Karotenoid kapsülleri her ne kadar gerçek havuç gibi lif içermese de, havuç yemeyenlerin diyetlerine biraz karotenoid sokmak için kolay bir yoldur. Yine de bence taze havuç en iyisidir

Havucun faydaları
havucun faydaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir