BROMELAIN FAYDALARI

BROMELAIN YARARLARI

Bromelain Nedir

Bromelain ananastan elde edilen bir enzimdir. Doğanın eczanesi, vücuttaki iltihaplanmayı arteritten alerjiye, kansere kadar sayısız hastalıkta payı bulunan ya da doğrudan nedeni olan proses kontrole yardım edebilen maddelerle doludur. İltihaplanma, immün sistemi vücudun bir yerinde bir problem fark ettiğinde ve bununla baş etmek için lökosit adlı özel hücreler topluluğu gönderdiğinde başlar. İltihapsal prosesin arteritleri kötüleştirmesi bu şekilde olur. Arterit, eklemleri astarlayan madde olan kıkırdağın aşınması ile başlar ağrı ve şişme ile sonuçlanarak normal kan akışını engeller. Tepki olarak immün sistemi, eklemde biriken lökositleri üretir. Lökositler, düşman olarak algıladıklarına serbest radikaller oldukça reaktif ve hastalık hücrelerini sağlıklı hücreler ile birlikte yok eden moleküller üreterek saldırırlar. Eklem iltihaplanır, genişler ve sertleşir. Bu semptomları azaltmanın en iyi yolu, kıkırdağın yeniden oluşumunun dışında, iltihaplanmayı kontrol etmektir. Buna ananastan elde edilen bir enzim olan bromelain yardım edebilir. Gerçekte arterit ağrısını kontrol etmek için tasarlanan birçok formülde bulunur. Bazı çalışmalar, bromelainin iltihaplanmayı inhibe eden fakat yüksek tansiyon, kolesterolün artması ve kemiklerin aşınması gibi potansiyel olarak tehlikeli yan etkileri bilinen güçlü ilaçlar olan corticosteroidlere benzer olduğunu ileri sürer. Durum yaşamı tehdit etmediği sürece corticosteroidlere başvurmadan önce bromelain gibi bitkisel antiiltihap- salları denemekte kesinlikle yarar vardır.

Arteritli insanlar sık sık, ağrıyı iyileştirmede etkili fakat mideyi bozan nonstredoidal antiiltihapsallar (ibuprofen ya da aspirin gibi) alırlar. Ticari antiiltihapsallardan farklı olarak bromelain mükemmel bir sindirim yardımcısıdır. Gerçekte kronik hazımsızlığı olan kişilere sık sık bromelain tabletleri öneririm.

Atletler, spor yaralanmalarının iyileşmesine yardım etmek için bromelain kullanırlar. Ayrıca çürüklerin tedavisinde de yararlıdır. Alerji semptomları için bitkisel formüllerde sıklıkla quercetin ile kombine edilen bromelaine bakın.

Bromelainin Faydaları Nelerdir

Arteritte görülen iltihaplanmayı azaltır.

Yara ve berelerin iyileşmesini hızlandırmaya yardım eder.

Alerjik semptomları iyileştirebilir.

Bromelain Nasıl Kullanılır?

Arterit ya da alerji için günde iki kez, yemeklerden iki saat önce ya da sonra 500 mg’lik bir tablet ya da kapsül alın. Sindirim için yemeklerden sonra 500 mg çiğnenebilir tablet alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir