AYI ÜZÜMÜ FAYDALARI

cranbary

AYI ÜZÜMÜNÜN FAYDALARI

Ayı Üzümü Nedir

Vaccinium Macrocarpon (Cranberry)

Amerikalılar, her yıl, çoğu kasım ve aralık ayında olmak üzere yaklaşık 60 milyon kilo ayı üzümü sosu tüketir.  Ayı üzümü , sistit ve idrar sistemi enfeksiyonları için en iyi doğal silahtır.

Yıllardır, doktorlar hastalarına üriner enfeksiyonları önlemek için ayı üzümü suyu içmelerini önerirler. Gerçekte, U.S. Pharmacopeia’da Birleşik Devletler’deki ilaçların resmi listesi, bu problem için etkili bir tedavi olarak belirtilmektedir. Bir zamanlar bilim adamları, cranberry’nin idrarı asitleştirerek bu süreçte, enfeksiyona neden olabilen istilacı bakterileri öldürdüğüne inanıyorlardı. Bununla birlikte son zamanlarda Ohio’da Youngstovvn Eyalet Üniversitesinde bilim adamı Dr. Anthony Sabota bir başka açıklama önerdi. Bu bilim adamının çalışması, cranberry’nin bakterilerin idrar torbası duvarlarına yapışmasını önleyerek potansiyel zararlıları zararlarını veremeden vücudun dışına attığını ileri sürer.

1994’te, Amerikan Tıp Birliği Dergisinde yayınlanan bir çalışma düzenli olarak ayı üzümü suyu kokteyli süper marketlerde satılan içen yaşlı kadınların idrarlarında bakteri ve cerahat miktarının belirgin şekilde düşük olduğunu gösterdi.

Çay üzümü ve yaban mersinine benzer şekilde, ayı üzümü de doğal antibiyotikler olan anthocyanidinler içerir. Cranberry (çilek ve üzümle birlikte), serbest radikal hasarın etkilerini bloke eden doğal bir antioksidan olan ellagic asit içerir.

Amerikan yerlileri yaraları dezenfekte etmek için kurutulmuş cranberry’yi bütün olarak kullanmışlardır. Maalesef ticari olarak hazırlanan ayı üzümü içecekleri genellikle şeker ve kalori yüklüdür. Doğal ürün marketlerinde bulunan ayı üzümü ekstresi kapsülleri, hem daha etkili hem de daha az kalorilidir.

Ayı Üzümünün Faydaları Nelerdir

  • İdrar sisteminde enfeksiyonların yayılmasını önler.
  • Sistite iyi gelir.

Ayı Üzümü Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her ne kadar enfeksiyona karşı yeterli korumayı sağlayabilir olsa da piyasada satılan ayı üzümü suyu kokteylleri, çok tatlandırılmış ve işlemden geçirilmiştir.  Bazı marketlerde ya da sağlıklı ürün dükkanlarında satılan tatlandırılmamış ve işlemden geçirilmemiş ürünleri arayın. Gerçek cranberry suyu çok ekşidir fakat aynı zamanda çok da etkilidir. Bazı doğal ürün marketleri, doğal, işlemden geçmemiş ayı üzümü suyu ile elma suyu kombine içecekleri satar, şeker eklenmemiş olduktan sürece bunların kullanımlarında sakınca yoktur.

cranbary
ayı üzümü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir