ARİ PROPOLİS FAYDALARI

propolis nedir

ARİ PROPOLİS FAYDALARI

Arı Propolis Nedir

Arılar ürettikleri balları milyonlarca yıldır istilacı böceklere karşı koruma sağlamaya yönelik evrimsel savunmalar geliştirmişlerdir. Arılar istilacı böcekleri sokarak onları öldürürler ve propolis ile hareketsiz hale getirerek kovanın içerisine yapıştırırlar. Propelisle yapıştırılan böceklerin çürümediği gözlemlenmiştir. Eğer bu böcekler çürüseydi kovana hastalık bulaşabilirdi. Mikroplar hakkında bilgi sahibi olunmayan dönemlerdeki antik çay hekimleri bile arı proplisin bu özelliklerini gözlemleyerek cilt yaraları için kullandılar. Arı propolis yakın zaman kadar 1. Dünya savasında açık yaraların enfeksiyonlarını önlemek amacı ile kullanıldı.

Antik dönem ampirik gözlemleri günümüzdeki bilimsel araştırmalarla da desteklenmiştir. Arı propolisinin geniş birçok enfeksiyona karşı etkili olduğunu göstermiştir.

Arı propolisi ayrıca mineral ve vitaminler açısından da oldukça zengindir. Propolis hastalıklara karşı etkili bir ürün olmanın yanında içerdiği bu vitamin ve mineraller sayesinde vücut direncini artırmaya da yardımcı olur. Gargara olarak kullanıldığında boğaz ağrılarını rahatlattığı gibi iyileşmesine de yardımcı olur.

Arı Propolisin Faydaları Nelerdir

Cilt yaralarını iyileştirir, uçuk yaralarında ağrıyı hafifletir ve iyileşmeyi destekler.

Propolis merhemi ve ağız gargarası dişeti enfeksiyonları ve boğaz ağrıları ile savaşabilir.

İçerdiği vitaminler sayesinde vücut direncini artırır

Güçlü bir antioksidandır.

Kansere karşı Etkili olduğu düşünülmektedir.

Ağız iltihaplarına karşı etkilidir.

Gargara olarak kullanıldığında plak oluşumunu engeller.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Hastalıklara neden olan mikroorganizmalara karşı etkilidir.

Arı Propolis Nasıl Kullanılır

Harici kullanımda propolis cilt kremlerini ve merhemlerini belirtildiği gibi kullanın. Dahili kullanımda, propolis merhemini ağrılı ve enfekte diş etlerinde kullanın.

Soğuk algınlığının ilk belirtilerinde; propolis, C vitamini, ekinezya ve goldenseal içeren bir çinko pastilini ağzınızda yavaşça eritin.

Bağışıklık sistemini desteklemek için günde 200 mg’lik bir tablet alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir