Mercanköşklü Tarifler ve Şifalı Karışımlar

soğuk algınlığı çayı

Mercanköşklü Tarifler ve Şifalı Karışımlar

Mercanköşk Hangi Yemeklerde Kullanılır

Mercanköşk, yüksek kalorili bütün yemekler için en doğru seçimdir. Ciğer yahnisinde, kaz kızartmasında ve sosis, salam yaparken vazgeçilmez bir malzemedir. Baklagiller, lahana, etli patates, kıyma, güveç, koyun eti ve sakatatlarda geleneksel bir yeri vardır. Domates yemekleri veya pizza ise onsuz düşünülemez.

Tadına tam varmak istiyorsanız yemeklere, pişme sürecinin en sonunda katmalısınız.

Mercanköşk gıda endüstrisinin de vazgeçilmezidir; çünkü salam, sosise o mükemmel tadı ve uzun süre bozulmama özelliğini kekik ve mercanköşk verir. Ciğer yahnisi ve kızartması, hatta ciğer salamı onsuz düşünülemez.

Mercanköşklü Erişte Tarifi

400 g erişte

5 çorba kaşığı tereyağı

1 su bardağı rendelenmiş ceviz

3 çorba kaşığı mercanköşk

2 çorba kaşığı ekmek kırıntısı yaprağı

4,5 su bardağı süt

tuz

Erişteleri tuzlu suda pişirin, süzün ve kuruması için bir kenarda bekletin. Cevizi ve ekmek kırıntılarını sararana kadar tereyağında kızartın, sonra sütü ilave edip krem hâline gelinceye dek karıştırın. Makarnayı sosa katıp biraz tuz ilave edin ve en sonunda mercanköşk yapraklarını üzerine serpin.

Mercanköşktü Bezelye Çorbası

5 su bardağı kıyılmış mercanköşk yaprağı

600 g taze bezelye

150 g eritilmiş tereyağı

200 g kurutulmuş, ezilmiş bezelye

1 çimdik karabiber veya havlıcan

Kurutulmuş bezelyeleri 2 litre soğuk suya koyun, 40 dakika pişirin ve süzün ama bu suyu dökmeyin. Sonra bu suyun içine taze bezelyeleri koyup üzerini mercanköşk yapraklarıyla kapatın ve pişirin. Bir tarafta da tereyağını daha önce süzdüğünüz kurutulmuş bezelyelerle karıştırın, bunu rondodan geçirdikten sonra taze bezelye çorbasının içine katın. Tuz ve karabiberi ilave edin. Servis yapmadan önce, mercanköşk soğanıyla çorbanızı süsleyebilirsiniz.

Mercanköşklü Yağ

2,5 çay bardağı Hindistan cevizi yağı

1/2 çay bardağı ayçiçek yağı

1 avuç mercanköşk çiçeği

1 avuç vermut çiçeği

1 adet ince doğranmış kızartılmış soğan

Hindistan cevizi yağını erittikten sonra ayçiçek yağını da katıp ateşten alın. Ardından çiçekleri ve kızartılmış soğanları da yağla karıştırıp katılaşmasını bekleyin.

Mercanköşk Çayı

1)Sakinleştirici olarak, 5-10 tutam kurutulmuş mercanköşkü bir litre suya katın. Yatmadan önce bir çay fincanı içerseniz rahat bir uyku çekersiniz.

2)Canlanmak için, 30 tutam kurutulmuş mercanköşkü bir litre suya katın. Sabahları 2 fincan içebilirsiniz. Yemeklerden sonra, sindirimi ve boşaltımı harekete geçirmek için ya da yemeklerden önce iştahı arttırmak için de faydalanabilirsiniz.

Mercanköşk Yağı

Yaralanmalarda ve burkulma gibi durumlarda masaj amaçlı, haricen kullanım:

2 avuç kurutulmuş mercanköşk

3 su bardağı zeytinyağı

1)Bu ikisini bir kaba koyun ve yarım saat kaynatın. Sonra bir tül¬bent yardımıyla süzün. Bu yağı kullanabilirsiniz.

2)Yine bu iki malzemeyi beraberce bir cam kapta 3 hafta boyun¬ca güneşli veya sıcak bir ortamda bekletip sonrasında süzdükten sonra bir şişeye dökerek faydalanabilirsiniz.

Mercanköşk Kremi

5 çorba kaşığı ince doğranmış taze mercanköşk

4 çorba kaşığı ince kıyılmış nane

5 çorba kaşığı ince kıyılmış ada çayı

1,5su bardağı zeytinyağı

5 çorba kaşığı toz hâlinde kuru mercanköşk

Yağı kızdırdıktan sonra, bu otları içine atın, şöyle bir çevirdikten sonra ateşten alın. Üstünü kapatıp soğumaya bırakın. Ertesi gün yağı hafifçe ısıtıp temiz bir tülbentten süzün ve temiz kavanozlara doldurun. Bu krem, baş ağrılarını dindirir ve canlılık verir.

Kaynak: Baharat ve otlarla şifalı yemek tarifleri(Monika Ashl)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir