MELİSALI TARİFLER VE ŞİFALI KARIŞIMLAR

melisalı şifalı karışımlar

MELİSALI TARİFLER VE ŞİFALI KARIŞIMLAR

Melisa Hangi Yemeklerde Kullanılır

Tatlı soslarda, balık, mantar ve yumuşak peynirle kullanılabilir. Canlandırıcı, hafif ve limona benzeyen tadıyla meyve kokteyllerinde kullanılır. Havuç salatasına katılan az bir miktar melisa, mükemmel bir tat verir. Ayrıca meyve pastalarının üzerine koyulacak birkaç tane melisa yaprağı çok hoş bir görüntü ve tat kazandırır. Ispanak, otlu yemekler, çorba ve sebze güveçleri taze melisa yapraklarıyla zenginleşir. Menemene, patates kızartmasına ve her türlü ekşi salamuraya da çok yakışır.

Tatlı Melisa Çökeleği

½  kg çökelek

2-3 çorba kaşığı ince kıyılmış melisa

¾ su bardağı krema

½  çay bardağı öğütülmüş badem

akçaağaç şurubu veya bal

Biraz vanilya

Çökeleği kremayla iyice karıştırdıktan sonra badem, melisa ve vanilyayı içine katın ve karıştırmaya devam edin. Daha sonra akçaağaç şurubu veya balla tatlandırın. Hazırladığınız macunu yarım saat dinlenmeye bırakın. Ardından servis yapacağınız kaplara boşaltıp üzerini melisa yapraklarıyla süsleyin.

Melisa Suyu

15-20 sap limon melisası

70 g sitrik asit (limon asidi)

4 kg esmer şeker veya bal

4 portakal

2,5 litre sıcak su

2 limon

Dalları iyice yıkadıktan sonra, büyük bir kaba (en iyisi porselen bir kaptır) yatırın. Üzerine dilimlenmiş portakal ve limonları dizerek üstüne sitrik asidi (limon asidi) dökün. Şekerli malzemeyi sıcak suda çözün ve bir kaba boşaltın. Bu karışımı iki gün boyunca soğuk bir ortamda arada sırada karıştırarak bekletin. İki gün sonunda süzün ve süzdüğünüz suyu, daha önce alkolle dezenfekte ettiğiniz şişelere boşaltın. Bu şekilde oluşan melisa suyunu kullanmadan önce, l’e 6 veya l’e 10 oranında normal suyla karıştırın. Aynı yöntemle nane suyu da hazırlayabilirsiniz.

Melisalı Cilt Toniği

1 çorba kaşığı melisa

1 su bardağı su

Bir su bardağı kaynar suya, bir çorba kaşığı melisa koyulup üstü kapalı olarak kısık ateşte 5 dakika tutulur. Sonra 20 dakika demlenmeye bırakılır. Bu sürenin sonunda süzüp kavanoza doldurabilirsiniz. Bu tonik, her türlü cilt için uygun ve etkilidir. Hem kırışıklığı giderir hem de yaşlanmayı önler.

Nezle Tedavisinde Melisa

1 tutam melisa tozu

Bal

Portakal suyu

Portakal suyunun içine bir tutam melisa tozu atılıp biraz demlenmesi beklenir. Daha sonra bal ile tatlandırılarak hastalık süresince günde 3 bardak içilir.

Kalp Sıkışmasına Karşı Bitkisel Çözüm

1 tutam melisa

1 tutam kedi otu

1 tutam sanginer

1 tutam rezene

bal

Bal haricindeki bütün otlar kurutularak dövülür, ardından elekten geçirilir ve elde edilen karışım, macun kıvamına gelinceye kadar bal ile karıştırılır. Hazırlanan bu macundan her gün 2 defa sabah ve akşam bir çorba kaşığı yenilir.

Sinir İçin Melisa Çayı

1 tutam melisa otu

1 tutam kişniş yaprağı

pekmez

Melisa ve kişniş yaprakları yirmi dakika kaynar suda demlenir. Sonra süzülür ve şurup kıvamına gelinceye kadar pekmez katılarak karıştırılır. Hazırlanan şuruptan rahatsızlık esnasında bir fincan ısıtılarak içilmesi tavsiye edilir.

Melisalı Sinir İlacı

1 tutam melisa

1 tutam sarı kantarön

Bu iki otun karışımından bir tatlı kaşığı alıp bir fincan sıcak suyla kaynatın. Her gün 2-3 fincan bu çaydan için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir