Hodanlı (ıspıt) Tarifler Bitkisel Çözümler

ıspıt yemeğı tarifi

Hodan Hangi Yemeklerde Kullanılır

Salatalık benzeri tadı nedeniyle turşularda kullanılır, sapları kavrularak böreklerde kullanılabilir. Yaprakları salatalarda kullanılabilir. Kökleri ve yaprakları sebze yemeklerinde kullanılır. Sebze çorbalarında pişirilip blanderden çekilerek kullanılabilir

Ispıt(hodan) Kavurması Tarifi

50 g kıyma

1 kg hodan(ıspıt)

4-5 kaşık tereyağı

1 tatlı kaşığı tuz

2 büyük soğan

3adet yumurta

1 tatlı kaşığı karabiber

Ispıt güzelce yıkanır ve yaprakları ve kökü bıçak yardımı ile doğranır. Bir tencereye ıspıtların üzerini geçecek kadar su koyulur ve yumuşayıncaya pişirilir.

Haşlanan hodanlar biraz soğuyunca hafifçe sıkılarak suyu süzülür.

Bir tencerede tereyağı eritilir ve ince kıyılmış soğanlar yağın içerisine atılarak pembeleşene kadar kavrulur.

Soğanlar kavrulduğunda içerisine kıyma atılır ve kavurma işlemine devam edilir. Kıyma da kavrulduğunda ıspıt tencereye atılır ve bir miktar daha kavrulur. İçerisine tuz ve baharatlar ilave edilir.

Ispıt(hodan) piştiğinde içerisine yumurta kırılır. Tencerenin kapağı kapatılarak Yumurtanın beyazı piştiğinde ocak kapatılıp tencere ocaktan alınır ve tencerenin kapağı açılır(sarısının çiğ kalması için). Eğer yumurtanın sarısının da pişmesini isterseniz biraz daha pişirebilirsiniz.

Gut Yaralarına Hodanlı Karışım

Hodan yanıklar için iyi bir tedavi edicidir. Ispıt ile hazırlayacağınız bir bulamaç ile yanık yaralarını tedavi edebilirsiniz.

6 bardak su ile 3 avuç ıspıt 7 su bardağı su ile karıştırılarak pişirilir. Bulamaç kıvamına gelene kadar pişirilmeye devam edilir. Piştikten sonra blanderden çekilerek krema kıvamına getirilir. Elde edilen krem gut hastalarının eklemlerine sürülerek tedavi edilir.

Hodanlı Kan temizleyici çay tarifi

1 avuç ayrık otu

1 avuç yabani hindiba otu

2 avuç hodan yaprağı ve çiçeği

1 avuç çuha çiçeği

3 çay fincanı suya bir çorba kaşığı bu karışımdan katarak yapacağınız çay, kabızlıkta ve balgam söktürmede etkilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir