YASEMİN BİTKİSİNİN FAYDALARI, YASEMİN ÇAYI NASIL DEMLENİR?

yasemin çayı nasıl demlenir

Yasemin bitkisinin faydaları, yasemin bitkisi hakkında bilgi, yasemin nasıl demlenir, yasemin nasıl kullanılmalıdır bütün bunlar hakkında bilgili sayfamızda bulunmaktadır.

Jasmine, Jasminum Officinale

YASEMİN BİTKİSİ HAKKINDA BİLGİ

Yasemin bitkisi genellikle sarı ve beyaz renkli çiçek açmaktadır. Aysa’da tropikal bölgelerde kendiliğinden yetişir. Hoş kokusu ile popülerlik kazanmıştır. Yasemin çiçeği ekildikten beş altı ay sonra bahar aylarında çiçek açar. Yasemin çiçeğin parlak yaprakları vardır. Çiçeklerinde hafif yapışkan bir tabaka bulunmaktadır. Yasemin bitkisi iki üç metre uzamaktadır. Bazı bitkiler yıl boyunca yapraklı kalırken bazıları ise kısın yapraklarını döker.

Hindistan’da çok fazla bahçe ve saksılarda yetiştirilmektedir. Kadınlar saç örgülerinde kullanırlar. Ayrıca dini törenlerde, festivallerde ve evlilik törenlerinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Yüzyıllardır, yasemin bitkisinin çiçekleri çay yapmak için demlenir, hem lezzetli hem de gevşeticidir. Bugün birçok ticari yasemin çayı mevcuttur. Folklora göre, bu bitkinin çiçeğinden elde edilen yağın vücuda sürülmesi seksüel olarak uyandırıcı etki yapar.

YASEMİN BİTKİSİNİN FAYDALARI

Yasemin çiçeği kansere faydalıdır. Dünyada kanserle mücadele en birleştirici sağlık sorunlarından bir tanesidir. Bu nedenle kanseri önleyebilecek bitkiler her zaman popülerliğini koruyacaktır. Kanser tedavisinde birçok bitki çayı kullanılmaktadır. Bu bitki çaylarından bir tanesi de yasemin çayıdır. Yasemin çayı polifenoller içermektedir. Bu polifenoller vücudu kansere karşı korumakta görev alırlar. Yasemin çayı akciğer kanseri, meme kanseri ve daha bir çok kanser çeşidine karşı vücudu korur.

Yasemin bitkisi kilo vermeye yardımcıdır. Bütün insanlık yorulmadan, kolaylıkla kilo vermenin sırrını aramaktadır. Yasemin çayı kilo vermeye yardımcı olduğu için diyetlerde kullanılmaktadır. Yasemin bitkisinin antioksidan özelliği metabolizmayı hızlandırır ve daha hızlı bir metabolizma kilo vermeye yardım eder. Fakat yasemin çayı kilo vermek için tek başına yeterli değildir. Egzersizlere ek olarak kullanılmalıdır.

Yasemin sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelir. Günlük olarak yasemin çayı tüketildiğinde sindirim kolaylığı, sağlıklı bir mide sağlanır. Ayrıca mide ile ilgili kanser türlerini önlemeye yardımcı olur. Yasemin çayı antioksidanlarla doludur ve bu antioksidanlar sindirim sistemin sağlığı için oldukça önemli bir yere sahiptir. Yasemin çayı aynı zamanda bağırsak sorunlarını gidermeye yardımcı olur.

Yasemin bitkisi kan dolaşımını düzenler. Yasemin bitkisinden yapılan çay kan dolaşımını artırmaya yardım eder. Bu sebeple kan basıncı sebebiyle oluşan felç, tromboz, kan pıhtılaşması, yüksek tansiyon ve beyin hasarı rahatsızlığını önler.

Yasemin çayı antioksidandır. Yasemin çayının en önemli özelliği antioksidan olmasıdır. İçeriğindeki en önemli antioksidanlar kateşinlerdir. Siyah çey theaflavin içerir, yeşil çay ise yüksek miktarda kateşin içerir. İki antioksidanında vücutta gösterdiği etkiler başkadır. İçeriğindeki yoğun antioksidanlar nedeniyle bağışıklık sistemine faydalıdır. Serinletici ve ferahlatıcı bir özelliğe de sahiptir.

Yasemin çayı yaşlanma karşıtıdır. Yasemin çayının içeriğindeki antioksidanlar kırışıklığı yavaşlatarak erken yaşlanmayı durdurmaktadır. Antioksidanlar deforme olmuş serbest radikaller ile savaşır.

Yasemin çayı stresi azaltır. Yeşil çay ile birlikte hazırlanan yasemin çayı kokusunun sakinleştirici özelliği bulunmaktadır. Stresi azaltmak için oldukça etkili bir çaydır. Gerginlik ve endişeyi azaltır. Eğer endişeli ve stresli iseniz bir bardak yasemin çayı size çok iyi gelecektir. Stresten meydana gelen baş ağrısı ve kas ağrılarını da dindirir.

Yasemin Çayı kardiyovasküler sağlığı destekler. Yasemin çayı damar ve kalp sağlığını güçlendirmede oldukça etkilidir. Çünkü LDL kolesterolü engeller. Kalp krizi riskini düşürmektedir. Ayrıca yasemin çayı içenlerde hipertansiyon oranı azalmaktadır.

Yasemin çayının bakteri önleyici özelliği bulunmaktadır. Anti bakteriyel özelliği nedeni ile oluşan enfeksiyonlara karşı korur. Yasemin çayı, soğuk algınlığı, öksürük, boğaz enfeksiyonlarında faydalıdır. Yasemin çayı sadece zararlı bakterilerle savaşmaz ayrıca yararlı bakterilerin oluşmasını da destek sağlar. Bu özelliği sindirim sistemi ve bağırsaklar için oldukça faydalıdır.

Yasemin çayı kireçlenme ve eklem ağrılarında faydalıdır. Yasemin çayının en önemli özelliklerinde bir tanesi de kireçlenme ve eklem ağrılarında oluşan rahatsızlıkları en aza indirmesidir.  İltihap önleyici özelliği ile eklem iltihaplarını azaltır. Romatizmadan kaynaklı oluşan ağrıları hafifletir. Bel ve sırt ağrısına karşı kullanılır.

Yasemin çayı kafein kaynağıdır. Yasemin çayı ruh halini düzeltici ve rahatlatıcı özelliklerinin yanında ayrıca önemli bir kafein kaynağıdır.

Yasemin Çayı konsantrasyon ve dikkati sağlar. Bu bitki iyi bir kafein kaynağı olmasından dolayı zihinsel farkındalığı artırır ve uyanık kalmayı sağlar.

Yasemin bağışıklık sistemini destekler. Yasemin çayının içeriği vücuda giren bakterilerin gelişmesini engeller. İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde soğuk algınlığı ve gribe karşı korur.

Yasemin çayı diyabetin olumsuz etkilerine karşı vücudu korur.

Yatıştırıcı etkiye sahiptir.

Dizanteriye iyi gelir.

Olası afrodizyaktır.

Karın ağrılarını giderir.

Akşam yemeğinden sonra iyi bir içecektir.

Alerji belirtilerini hafifletir.

Karaciğeri temizler.

Yağ yakmak için kullanılır.

Konjonktivit tedavisinde kullanılır.

Vücudu toksin ve zehirli maddelerden arındırır.

Ağız kokusunu giderir.

Depresyon belirtilerini azaltır.

Sifiliz tedavisinde kullanılır.

Anne sütünü artırır.

Radyasyon ışınlarına karşı korur.

Dişleri güçlendirir, diş çürümelerini önler.

İdrar söktürür, ishal tedavisinde kullanılır.

Balgam söktürür.

Susuzluğu giderir.

Yasemin Çayı Nasıl Demlenir?

En çok beyaz çiçekli yaseminden çay demlenmektedir. Yeşil çay ile karıştırıldığında faydası daha da artmaktadır. Yasemin çayının sakinleştirici etkisinin yanında bağışıklık sistemini güçlendirmesi, yaşlanmayı yavaşlatması, kansere direnci artırması gibi çok önemli yararları vardır. Dünyada aromalı çaylar arasında en çok tercih edilen çay yasemin çayıdır.

Yasemin çayı demleme yöntemi: Suyu kaynatın ama çayın üzerine hemen eklemeyin, kaynayan su yasemin tadını bozabilir. Su sıcaklığı yaklaşık 80 derece olmalıdır. Su kaynadıktan sonra bir dakika beklerseniz o sıcaklığa gelecektir.  3 gram yaseminin üzerine 150 ml sıcak su ilave edilir ve üç dakika demlemeye bırakılır. Yasemin çayı ıhlamur gibi tekrar demlenebilir. Her seferinde demleme süresini 45 saniye artırın. Beş kere aynı çayı demleyebilirsiniz.

Nefis bir çayın sırrı taze soğuk sudur. Çaydanlığa su konulur ve kaynatılır. Bir fincan suya bir tatlı kaşı yasemin eklenir. Siyah yasemin dört dakika, beyaz yasemin 6 dakika, yeşil yasemin 2 dakika, oolong yasemin üç dakika kaynatılır. Sekiz dakika demlendikten sonra süzülerek içilir.

Yasemin çayı günde ne kadar içilmeli?

Günde bir fincan çayını için.

Yasemin Çayının Zararları

Bağırsak ağrısına neden olabilir.

Kafeine duyarlı kişilerde yan etkilere neden olabilir.

Hamilelikte erken kasılmalara neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir