ŞEVKETİ BOSTAN OTU NEYE İYİ GELİR?

şevketi bostan otu faydaları

ŞEVKETİ BOSTAN OTU NEYE İYİ GELİR?

BLESSED THISTLE

Cnicus Benedictus

ŞEVKETİ BOSTAN OTU NEDİR?

Bu bitki, menstrüasyon çağının başlamasından sonra menstrüel çevrimin yokluğu demek olan amenorrhea’nın tedavisinde kullanılan en eski halk ilaçlarından biridir. Şevketi bostan karaciğerin safra üretimini uyarır ve sık sık iyileştiriciler tarafından karaciğer bozukluklarının tedavisinde kullanılır. Bu bitki ayrıca iştahsızlığı gidermekle de ünlüdür, dolaşımı geliştirir ve belleği uyarır. Bitki uzmanları, Şevketi bostanı damar tıkanıklıklarını gidermek ve kanamayı durdurmak için kullanırlar. Menstrüasyon problemleri için Şevketi bostan genellikle zencefil, cramp kabuğu ve black cohosh kökü gibi bitkilerle kombinasyon içinde alınır. Bu bitki genellikle özellikle kadınlar için hazırlanan ticari bitkisel preparatların içine katılır.

ŞEVKETİ BOSTAN OTU FAYDALARI

Menstrüel çevrimi düzenlemeye yardım eder.

Karaciğer problemlerini tedavide kullanılır.

İştahı artırır.

Ateşi düşürür.

Kanamayı durdurmaya yardım eder.

Şevketi bostan nasıl temizlenir?

Şevketi bostan Ege’de çok yetiştirilen ve sevilerek yenilen bir bitkidir. Bu bitkinin kökü havuca benzer. Kenarları dikenli yeşil yaprakları vardır. Pazarlarda bazen ayıklanmış olarak satılır bazen de ayıklanmadan getirilmektedir. Çok lezzetli bir bitkidir. Bu bitkiyi ilk defa görenler nasıl ayıklayacaklarını bilemezler. Bu bitkiyi ayıklamak için öncelikle bir leğene limonlu su doldurun. Mutfak eldivenlerini giyin ve bıçakla köklerini yaprak kısımlarından kesin. Sağlam olan yaprakları derin bir kaba koyun ve üzerine bol bol su ekleyin ve üzerine sirke ekleyin. Daha sonra kök kısımlarına geçin. Kökleri bir soyucu yardımı ile soyun. Kökü ikiye kesin ve ortasındaki odunsu kısmı çıkarın. Kalan kısmı uzun şeritler halinde kesin ve hazırladığınız limonlu suya ekleyin. Daha sonra yaprakları yıkamaya geçebilirsiniz. Yaprakları bir kaç defa bol su ile yıkayın. Yıkadıktan sonra süzün..

ŞEVKETİ BOSTAN OTU NASIL KULLANILIR?

Günde üç kapsüle kadar alın.

Günlük olarak likidin içine 10-20 damla ekstreyi karıştırın.

ŞEVKETİ BOSTAN ZARARLARI

Hamilelik sırasında kullanmayın. Eğer östrojen ya da doğum kontrol hapı kullanıyorsanız bu bitkiyi bir doktorun gözetimi altında olmadan kullanmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir