SARIMSAK FAYDALARI

sarımsağın faydaları

SARIMSAK FAYDALARI

Allium Sativum

Sarımsak bitki dünyasındaki mucize ilaç olabilir. Eski Mısırlılar yalnızca kutsal saymıyor kölelerini sağlıklı tutmak için de kullanıyorlardı. Bu büyüleyici bitki, kulak enfeksiyonlarında yardımcı olmaktan kalp ve kanser hastalıklarının önlenmesine yardım etmeye kadar her işe yaramaktadır. Tüberkülozu tedavide bile iyi sonuçlar alınarak kullanılmıştır. Biyolog Louis Pasteur sarımsağın, birkaç dişini bakteri dolu taş bir tabağa koyarak test etmiştir. Sürpriz şekilde sarımsağım sıkıntı veren mikroorganizmaları gerçekten öldürebildiğini keşfetmiştir.

1950’lerde Dr. Albert Schvveizer, Afrika’da misyoner olarak çalışırken sarımsağı; kolerayı, tifüsü, amebic dizanteriyi tedavide kullanmıştır. Her iki dünya savaşı sırasında, antibiyotiklerin yaygın olarak bulunabilmesinden önce sarımsak savaş alanlarında yaraları dezenfekte etmek ve kangreni önlemek için kullanılırdı. Gerçekte, Sovyet ordusu sarımsağa çok güvenmiştir ve ismi “Rus penisilini” olarak anılmıştır.

Sarımsak ayrıca yeni oluşmuş damar tıkanıklıklarını çözmek için bir anticoagulant olarak kullanılır, bazı çalışmalar, kolesterolü düşürdüğünü ve iyi kolesterol olarak adlandırılan yararlı HDL düzeylerini artırdığını göstermiştir. Bununla birlikte bütün ticari farımsak preparatları kolesterolü düşüremez. Temel kolesterol düşürücü madde olan allicin’li olanları kullanmaya dikkat edin. (Allicin, buharda damıtılmış sarımsak yağında bulunmaz.) Sarımsak tansiyonu da düşürün Gerçekte Atherosclerosis’te yayınlanan bir çalışmaya göre, sarımsak yiyen hiperlipoproteinemia hastaları, LDL (düşük yoğunluklu lipoprotein) ve fibrinojen düzeyleri ile birlikte tansiyonlarını da düşürmüşlerdir. Ve ek ödül olarak damar tıkanıklıkları riskini düşüren anti-pıhtılaşma faktörü düzeylerini yükseltir.

Sarımsağin kalp krizi kurbanlarının ölüm oranlarını etkileyebildiğine dair kanıtlar vardır. Hindistan’da Udaipur, Tagore Tıp Koleji’nde Araştırmacı Arun Noria, kalp krizi geçirip hayatta kalmış 432 kişiyi, üç yıl izledi. Grubun yarısı, her gün altı-on adet sarımsak dişinin suyunu içti. Diğer yarıya, sarımsak kokulu plasebo verildi. Sarımsak yiyenlerde, kalp krizinin yinelenmesi yüzde 32, ölümler ise yüzde 45 oranında daha az oldu.

Hipokrat’ın rahim kanserini sarımsak kullanarak tedavi ettiği söylenir. Şimdi sarımsağın bazı tümör hücrelerinde toksik olduğunu biliyoruz. Ulusal Kanser Enstitüsü (NCI) tarafından kanseri inhibe etme özellikleri araştırılmaktadır. İtalya ve Çin’den dört bin kişinin katıldığı yeni bir NCI çalışmasına göre, sarımsak ve soğan dahil diğer alliumlardan yüksek diyetle beslenenlerde, bu keskin tatlı bitkiyi yemeyenlere göre mide kanseri vakaları oldukça azalmıştır. Son zamanlarda, New York’ta Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezindeki araştırmacılar, yaşlı sarımsakta bulunan bir maddenin insanlarda prostat kanseri hücrelerinin büyümesini test tüpünde çarpıcı şekilde yavaşlattığını buldu. Sarımsağın prostat kanserinin tedavisinde yararlı olduğunun ispatlanması konusunda umutlular.

Sarımsak yağı kulak ağrılarını iyileştirebilir ve küçük cilt bozukluklarının iyileşmesinde yardımcı olabilir. Her şeyin ötesinde sarımsak sindirim için iyidir.

Sarımsağın Faydaları Nelerdir

Sarımsağın Bağırsağa Faydaları

Sarımsak, istenmeyen bakterilerin hızlı çoğalmasını önleyerek bağırsak florasını düzenler. Bağırsaktaki çürümüş ve zehirli maddeleri azaltması ve bağırsağı dezenfekte etmesi sebebiyle dizanteri, kolera, tifo ve bunların sebebiyet vereceği rahatsızlıklarda önerilir.

Pek çok mantar enfeksiyonu, trichomonas ve solucana karşı etkilidir.

Sindirim organlarının faaliyetleri üzerine olumlu bir etkisi vardır ve fermantasyon görüntüsüne, kabızlığa, ishale, koliğe ve mide bulantısına iyi gelir.

Mükemmel bir sindirim yardımcısıdır.

Sarımsağın Kalbe Faydaları

Kandaki yükselmiş yağ oranlarına etki eder, kolesterolü düşürür.

Yaşa bağlı damar tıkanıklıklarının önlenmesine hizmet eder.

Kan pıhtılaşmasını önleyici etkisi sebebiyle kalp rahatsızlıklarında faydalıdır. Ayrıca damarları yumuşatır (ateroskleroz), kandaki alyuvarların çalışmasını destekler ve nikotin zehirlenmelerine karşı korur.

Tansiyonu düşürdüğü ispatlanmış bir gerçektir ve enfaktüse karşı korunmada büyük rol oynar.

Tansiyonu ve kan lipitlerini düşürerek kalp hastalığını önlemeye yardım eder.

Kan şekerini de düşürdüğü için, şeker hastalarına iyi gelir.

Sarımsağın Akciğere Faydaları

Sarımsağın şifalı maddeleri deri ve akciğer tarafından atıldığı için, akciğerde de uyarıcı ve bakteri öldürücü etkisini gösterir. Bu sebeple taze sarımsak bronşit, hatta tüberkülozda faydalıdır.

Sarımsağın Diğer Faydaları

Organizma için uyarıcı bir maddedir ve en önemli vücut fonksiyonlarını düzenleyici bir etkisi vardır. Safra veya karaciğer rahatsızlıklarında, iç bezlerin rahatsızlığında; siyatik, gut, baş dönmesi, kulak çınlaması, al basması vs. pek çok durumda sarımsaktan faydalanılabilir.

Eski Mısır’da sarımsak, kuvvetlendirici ve güçlendirici özellikleri sebebiyle afrodizyak olarak kullanılırmış.

Sarımsakla yapılan şifalı sular pek çok değişik amaçla kullanılabilir.

Sarımsağın Haricen kullanımı:

Böcek sokmasında, öksürükte, nezle durumunda, kan oturmasında, ağır iyileşen yaralarda, yüzdeki cilt bozukluklarında vs.

Sarımsağın Dahilen Kullanımı:

Mide rahatsızlığında, gaz rahatsızlığında, kolik ağrılarında, kan temizlenmesinde, uykusuzlukta, solucana karşı vs.

Sarımsak Nasıl Tüketilmeli

Yaşlı, kokusuz sarımsak kapsül formu tercih edilir.

Günde 3 kereye kadar 1 kapsül alın. Nefes kokması problemini elimine etmek için maydanoz tohumu yağı, sarımsak ekstresiyle birlikte kullanılabilir.

Sarımsak dişlerini birkaç dakika kavurmak sarımsak kokusunu ve ağızda bıraktığı tadı önleyebilir. Günlük olarak 2-3 pişmiş diş maksimum faydayı sağlayacaktır.

Kulak ağrısı için kulak kanalına birkaç damla sıcak sarımsak yağı damlatın. Pamukla örtün ve bir saat bırakın. Burkulma, ağrı ve ufak cilt bozuklukları için etkilenmiş bölgeye günde birkaç kez sarımsak sürtün.

Sarımsağın Kokusu Nasıl Giderilir

Sarımsağın en büyük dezavantajı kokusudur. Akciğerler tarafından ayrıştırılır ve “sarımsak nefes”ine dönüşür. Bu koku; sarımsak yendikten sonra, birkaç damla melek otu esansıyla veya maydanoz çiğneyerek yahut rendelenip birkaç kaşık balla tatlandırılmış bir elma yemek, hatta birkaç tane kahve çekirdeği çiğnemek gibi yöntemlerle bastırılabilir.

Bir Arap efsanesine göre, sarımsağın bu kötü kokusuyla şeytan arasında bir ilişki vardır: Günaha girerek cennet bahçesinden kovulan şeytanın sol ayak izinden sarımsak, sağ ayak izinden de soğan filizlenmiştir.

Sarımsak Yerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sarımsak, doğal bir kan inceltici olduğu için coumadin gibi kanın pıhtılaşmasını önleyen ilaçlarla, etkileşmeleri mümkündür. Eğer kan inceltici alıyorsanız ve sarımsak kullanıyorsanız kanınızın gözlenmesi konusunda uyanık olun. Sarımsak, süt yoluyla bebeğe geçip koliğe neden olabileceğinden emziren anneler tarafından kullanılmamalıdır.

Kaynak: Mucizevi Bitkiler

sarımsağın faydaları
sarımsak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir