LAVANTA FAYDALARI

lavanta faydaları

LAVANTANIN YARARLARI

Lavanta Nedir

Karabaş Otu

Lavanta yüzyıllar güzel kokusu ile esans olarak kullanılmıştır. Lavanta günümüzde birçok güzel koku içeren malzemelerin içerisinde, parfümlerde, aromatrapilerde, hatta deterjanların içerisinde kullanılan hoş kokulu bir bitkidir. Lavantanın ülkemizdeki diğer ismi karabaş otudur. Lavanta yüksek bölgeleri çorak toprağı sever.

Lavanta tarlaları güzel görüntüsü ile fotoğrafçıların da ilgisini çekmektedir. Lavanta sadece hoş kokusu ve güzelliği sebebiyle değil verdiği şifa ile de ön plana çıkmaktadır. Özellikle aromaterapinin popüler olması ile birlikte hoş kokulu esansiyel yağlar giderek ön plana çıkmaya başlamıştır. Lavanta yağları banyo suyuna katılarak ya da yağları cilde masaj yapılarak uygulanır.

Lavanta yağları eski çağlarda antibiyotiklerden önce anti- septik özellikleri nedeniyle hasta odalarının sterilize edilmesinde kullanılırdı. Lavanta kokusunun sakinleştirici etkisi olduğu, yatıştırıcı etkileri olduğu düşünülmektedir.

İngiltere’de araştırmacılar, lavanta yağını uykusuzluk çeken ve normalde uyku ilacı kullanan bakım evlerindeki hastalarda denedi. Küçük, altı haftalık bir çalışmanın ilk iki haftasında hastalara, ilaçları bıraktırıldı. Sonraki iki haftada herhangi bir uyku yardımcısı verilmedi. Son iki haftada ise odaları lavanta yağı ile kokulandırıldı. Hastalar ikinci 14 günde uyumada büyük güçlük çekseler de (ilaçlarını kestikten sonra), son iki haftada uyumada bir sorun yaşamadılar. Gerçekte, lavanta ile uyku hapı aldıklarında olduğu kadar iyi uyudular.(mucize bitkiler).

Yapılan araştırmalarda lavanta yağı soluyan farelerde irade dışı kasılmaları engellediği bildirilmektedir.

Lavantanın Faydaları Nelerdir

  • Sakinleştirici özeliği bulunmaktadır.
  • Lavanta kokusunun uyku sorunlarına iyi geldiği ifade edilmektedir.
  • Anti-septik özelliği sayesinde doğal dezenfektandır.
  • Anti-fungal özellikleri bulunmaktadır. Mantar hastalıklarına iyi gelmektedir.
  • Cildin genç kalmasına yardımcı olur.

Lavanta Nasıl Kullanılır

Küvetin içerisine 5 damla lavanta yağını ekleyerek karıştırın.

Bir tencerede su kaynatın içerisine birkaç damla lavanta yağı damlatıp buharını içinize çekin.

Lavanta yağını çok az su ile seyrelterek cildinize sürün.

lavanta faydaları
lavanta

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir