KARAKAFES OTUNUN FAYDALARI

karakafes otunun faydaları

KARAKAFES OTUNUN FAYDALARI

Karakafes Otu Nedir

Eskiden beri insanlar karakafes otunu, bu bitkinin bu kadar etkili olmasının nedenini bilmeden cilt yaralanmalarında kullanmışlardır. Artık karakafes otunun, yeni hücrelerin gelişimini stimüle eden ve birçok kozmetik üründe kullanılan allantoin içerdiğini biliyoruz. Ticari olarak hazırlanan karakafes otu kremleri merhemleri, berelenmelerden böcek ısırıklarına kadar her türlü cilt tahrişinde yararlıdır. Harici kullanılan karakafes otu preparatları, zarar gören kirişlerin ya da bağların iyileşmesini desteklemek için de kullanılır.

Bir zamanlar, karakafes otu, ülser ve hassas bağırsak sendromunda dahili olarak alınırdı. Bugün, uzun sürelerle alındığında karaciğer hastalığına neden olduğu bilinen pyrroliziidine alkaloidler içerdiği için karakafes otunu midemize indirmede daha dikkatliyiz. 1978’de Ulusal Kanser Enstitüsü, karakafes otu kökleri ya da yaprakları ile beslenen farelerin karaciğer kanseri geliştirdiklerini bildirdi. Gerçekte, 1980’lerde iki tıp dergisi -Birleşik Devletler’de Gastroenterology ve Britanya’da Medical Journal mide-bağırsak rahatsızlıkları için karakafes otu-pepsin tabletlerini sıklıkla tüketen iki kişide karaciğer hasarı bildirdi. Kanada’da, pyrroliziidine düzeyleri yüksek olan Rus karakafes otu yasaklanmıştır. Bu tehlikeli maddenin düşük düzeylerine sahip ve yaygın olarak bulunan karakafes otu hala serbestçe satılmaktadır.

Birleşik Devletler’de FDA, yurtiçinde yetişen karakafes otunun pyrroliziidine alkaloid düzeylerini araştırmaktadır.

Potansiyel kanser tehlikesine bağlı olarak karakafes otunun dahili kullanımı bitki uzmanları arasında tartışmalı bir konudur. Bazıları asla yenmemesi gerektiğine inanır. Bununla birlikte diğerleri, düşük dozlarının diğer maddelere kıyasla zararsız olduğunu savunmaktadır.

Karakafes otunu taraftarları, Science dergisinde yayınlanan 1987’de yapılmış ve kanserojenleri potansiyel risklerine göre sıralayan bir çalışmadan bahsederler.

Kanserojen konusunda otorite, Kalifornia Üniversitesi’nden Bruce Ames, bir fincan karakafes otu çayının, doğal bir kanserojen olan estragole’yi çok az miktarda içeren fıstık ezmeli bir sandviç yemekle aynı riske sahip olduğunu değerlendirmesini yapmaktadır.

Bununla birlikte güvenliği konusunun belirsizliği ışığında ve özellikle de yerine kullanılabilecek nane, melisa, zencefil gibi daha güvenli bitkiler varken karakafes otunun dahili olarak alınmaması gerektiğine inanırım.

Karakafes Otunun Faydaları Nelerdir

  • Cilt yaralarının iyileşmesini hızlandırır.
  • Cilt tahrişlerini yatıştırır.
  • Ülserleri rahatlatır.

Karakafes Otu Nasıl Kullanılır

Ciltte; böcek ısırıkları, kızarıklıklar ya da diğer tahrişler nedeniyle oluşan yaralar üzerinde merhemini ya da ekstresini kullanın.

karakafes otunun faydaları
karakafes-otu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir