KANSERE KARŞI YEŞİL ÇAY

Yeşil çayın yararları

YEŞİL ÇAYIN FAYDALARI

Yeşil Çay Nedir

Camellia Sinensis

Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi çay dünyada ve ülkemizde en çok sevilen içeceklerin başında yer alır. Günümüzde Türkiye’de en çok tüketilen içecek olsa da aslında çayın Türkiye’deki Geçmişi çok eski değil. 19 yüzyıl sonlarına doğru ülkemize gelen çay o tarihten sonra o kadar sevildi ki şu an evinde çay olmayan kimse yoktur sanırım. İçtiğimiz çay bir çalılık olan camellia sinensis bitkisinin taze yapraklarının fermantasyonu ve kurutulması ile elde edilir. Dünya da farklı çaylar bulunsa da Türkiye’de en fazla siyah çay tüketilir. Aslına bakılırsa sağlık açısından yeşil çay şifalı bitkilerin başında gelir. Yeşil çay çok daha az işlenmiştir. Bütün çaylar içerisinde antioksidan flavonoid olan polifenoller içerir. Çaylar içerisinde yeşil çay polifenoller bakımından en zengindir. Bu antioksidanlar kalp hastalıları, kanser, erken yaşlanma gibi hastalıklara neden olan serbest radikallere karşı korudukları düşünülmektedir. Yapılan araştırmalar yeşil çaydan elde edilen ekstrelerin kanser hücrelerinin büyümesini engellediği gösterilmiştir. . Purdue Üniversitesi araştırmacıları son zamanlarda, yeşil çayda bulunan epigallocatechin gallate adlı bir antioksidanın kanser hücrelerinin büyümesi ve bölünmesi için ihtiyaç duydukları bir enzimi durdurabildiğini keşfettiler.(Mucize bitkiler)

 Nüfus araştırmaları ve diğer araştırmalar yeşil çayın kanser birçok kanser türü üzerinde kanser oluşumunu azaltıcı, engelleyici etkisi gösterilmiştir. Yeşil çayın kolon, yemek borusu, pankreas, mide ve göğüs kanserine karşı koruma sağladığı ifade edilmiştir.

Ayrıca çay içerisinde bulunan theaninenin sakinleştirici etkileri bulunmaktadır. Geç saatte tüketildiğinde uykusuzluk sorunlarına neden olabilmektedir.

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir

  • Kalp hastalılarına karşı koruyucu etkileri vardır.
  • Birçok kanser türüne yakalanma riskini azaltır.
  • Kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır
  • Sakinleştirici etkisi vardır.
  • Sinir rahatsızlıklarını yatıştırır.
  • Karbonhidratların midede emilimini azaltarak zayıflamaya yardım etmektedir.
  • Yeşil çayı hem içerek hem de yüze uygulanarak cildin beslenmesini sağlar. Güneş yanıklarına karşı koruyucu etkileri bulunmaktadır.

Yeşil Çay Nasıl Tüketilir

Yeşil çay 94-96 derecelik suda demlenerek günde birkaç fincan tüketilebilir.

Demlenmiş yeşil çay ile yüzünüzü silerek temizleyici olarak kullanmanız cildiniz temizler.

Kapsül olarak üretilen yeşil çay ektrelerini günde iki tablete kadar kullanabilirsiniz.

Yeşil çayın yararları
Yeşil Çay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir