GOLDENSEAL FAYDALARI

goldenseal nedir

GOLDENSEAL FAYDALARI

Goldenseal Nedir

Latincesi Hydrastis Canadensis  olan goldenseal adlı geniş spektrumlu bitkinin popülaritesi giderek artmaktadır. Gerçekte o kadar popülerleşiyor ki bitki uzmanlan neslinin tükeneceğinden endişeleniyorlar ve fazla kullanımına karşı uyarıyorlar. Goldenseal yerine kullanılabilecek başka bitkiler (ekinezya, mürver ağacı meyvesi ve zeytin yaprağı ekstresi gibi) bulunduğundan koruma amacıyla, dünyadaki goldenseal miktarları stabilize olana kadar mümkün olduğunca diğer bitkilerin kullanımını öneririm.

Kuzey Avustralya aborjinleri tarafından keşfedilmiştir, Birleşik Devietler’in doğusunda kendiliğinden yetişir ve batıda tarımı yapılır. Antibiyotiklerden uzun süre önce bu çok yönlü bitkiden hazırlanan preparatlar, bel soğukluğu ve frengi tedavisinde kullanılmıştır. Bugün goldenseal, nezle ve grip semptomlarının tedavisinde ve mukoza zarları iltihaplanmasına bağlı kan toplanmasında kullanılır. Berberine, goldensealdaki bir alkaloidtir, hafif antibiyotik özelliklere sahiptir ve giardia ve trichomonas gibi tek hücreli organizmalara karşı etkilidir.

Goldenseal ayrıca mükemmel bir laksatiftir ve hemoroitlere bağlı tahrişleri azaltır. Bu bitki vajina iltihabı gibi kadınlara özgü şikayetlere karşı rutinsel olarak kullanılır. Goldenseal ile yıkamak candida gibi mantar enfeksiyonlarına karşı yardımcı olabilir. Goldenseal çayının cilde sürülmesi, egzama, mantar hastalığı ve diğer iltihaplanmalar gibi cilt rahatsızlıklarında kullanılan bir halk tedavisidir. Harici olarak kullanıldığında mükemmel bir antiseptiktir ve tahriş olmuş diş etleri ile aft acılarını rahatlatabilir. Laden reçinesi ile kombine edilen goldenseal mide ülserleri tedavisinde kullanıla gelmiştir.

Goldensealin Faydaları Nelerdir

  • Anti-iltihapsal aksiyonu, tahriş olmuş mukoza zarlarını rahatlatabilir.
  • Nezle ve grip semptomlarını iyileştirir.
  • Sindirime ve kabızlığın giderilmesine yardım eder.
  • Egzama gibi cilt iltihaplanmalarında iyidir.
  • Gargarası diş eti hastalıklarını önlemeye yardım edebilir.
  • Vajinal enfeksiyonlar için iyidir.
  • Laden ile birlikte kullanıldığında ülserin neden olduğu rahatsızlıkları iyileştirir.

Goldenseal Nasıl Kullanılır

Günde üç kereye kadar 1-2 kapsülü iki haftadan fazla olmamak üzere kullanın.

Günde 3 kereye kadar 5-10 damlayı sıvıya karıştırın.

1 çay kaşığını yarım litre sıcak suya katın. Soğuyana kadar tutun. Günde 3-6 kereye kadar 1-2 çay kaşığı alın.

Harici kullanım için 1 yemek kaşığı tozu sıcak suya karıştırın. Soğumaya bırakın. İki haftaya kadar her 3 günde bir duş yapın.

Goldenseal Zararları

Bu bitki, tansiyonu yükseltebileceği için yüksek tansiyon öyküsü olan hiç kimse tarafından kullanılmamalıdır. Hamilelik sırasında kullanmayın. Bir kerede iki haftadan uzun süre kullanmayın. Taze bitkiyi yemek mukoza iltihaplanmasına neden olabilir.

goldenseal nedir
goldenseal-faydalari

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir