GEVEN OTU FAYDALARI

geven dikeni nedir

GEVEN OTU NEDİR

Geçmişten günümüze kadar bitki uzmanları geven otunun şeker hastalığı, kalp rahatsızlıkları ve yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklara iyi geldiğini biliyorlardı. Ayrıca birçok faydası yeni yeni anlaşılmaya başlanan bu bitki ile ilgili yeni araştırmalar bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olduğunu ortaya koydu.

Geven otunun kötü huylu kanser hücrelerinin sağlıklı hücrelere yayılmasını önlediği düşünülüyor. Bitki uzmanları özellikle radyoterapi ve kemoterapi sonrası vücudun bağışıklık sisteminin çökmesini engellediği ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği yönünde görüşler öne sürmektedirler. Teksas Üniversitesinde yapılan araştırmalar geven otundan elde edilen ektrenin bağışıklık sistemini kematerapi gören hastaların bağışıklık sistemini yeniden kurmaya yardımcı olduğunu göstermişlerdir. Bu konuda daha fazla araştırma ihtiyaç duyulmakla birlikte yapılan araştırmalar umut vermektedir.

Geven otu ile ilgili 1775’te İngiliz doktor William Withering, bir hastaya kongestif kalp yetmezliği tanısı koydu ve umutsuz olduğunu düşünerek evine ölmeye gönderdi. Kısa bir süre sonra yerel halk iyileştiricisinin hastayı bir demet gizemli bitki kullanarak iyileştirdiğini öğrendi. Adamın mucizevi iyileşmesine şaşıran Withering, iyileştiricinin kullandığı bitkileri araştırdı ve ana madde olarak yüksükotu Digitalis purpureayı izole etti. Bir dizi deneyden sonra Withering bu mor çiçekli bitkinin; kalbin pompalama aksiyonunu geliştiren ve vücudun tıkanıklığa neden olan fazla sıvıdan kurtulmasına yardım eden, etkili bir kardiyotonik olduğunu buldu. Withering yanlış dozda yüksükotunun, aritmiye ya da kalp atışında düzensizliğe neden olarak öldürücü olabileceğini de ‘ öğrendi. Sonraki on yılda Withering, bu ilacın kalp yetmezliğini tedavi edebilen tam miktarını belirlemek için sayısız deney yürüttü. Sonuçlarını 1785’te yayınlayarak diğer doktorları bu şaşırtıcı yeni tedavi hakkında bilgilendirdi. Bugün digitalis, yüksükotu bitkisinden elde edilen ilaç, kalp yetmezliği için önemli bir tedavidir. Kalp üzerindeki tahmin edilemez etkisine bağlı olarak bu bitki bir doktor kontrolü altında olmadan kullanılmamalıdır.(MİNDELL 2003)

Geven otunun Faydaları Nelerdir

Hastalıklara karşı vücut direncini artırır.

Kan şekerini dengeleyici etkisi olduğu düşünülmektedir.

Grip ve soğuk algınlığında vücut direncine artırarak iyileşme sürecini hızlandırır.

Vücudu uyarıcı etkisi bulunmaktadır.

Kalp yetmezliğine karışı faydalıdır.

Vücudun fazla su ağırlığından kurtulmasına yardım ederek tansiyonu düşürmeyi sağlayabilir.

Kanser hastalarının bağışıklık sistemini geliştirmeye yardım edebilir.

Geven otu Nasıl Kullanılır

Günlük olarak üç kereye kadar 400 mg’lik kapsül alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir