FEVERFEW FAYDALARI

feverfew-faydası

FEVERFEW FAYDALARI

Feverfew Nedir

Latince ismi  Chrysanthemum Parthenium olan  bu bitkinin ünlü antik Yunan tapmağı Parthenon’dan kazayla düşen bir kişinin hayatını kurtardığını anlatır. O zamandan beri bitki uzmanları feverfewi çeşitli problemlerde kullanmışlardır. Adının işaret ettiği gibi ateşi düşürmeye yardım etmesi için kullanıldı. Yunanlı bitki uzmanı Dioscorides’in arteriti tedavide bu bitkiyi kullandığına inanılır. 1649’da Culpeper, bu bitkiyi kadınlara “rahim için genel güçlendirici” olarak önermiştir ve ayrıca “baştaki her türlü ağrı için çok etkili” olduğunu not etmiştir.

Fewerfew 1978’te Britanyalı gazeteler, bir kadının migrenini feverfew ile tedavi ettiğini yazana kadar unutulmuştu. Yazılar, bu fenomeni daha fazla araştırmaya karar veren ciddi tıp araştırmacılarının dikkatini çekti.

1985’te, Britanya’nın saygın tıp dergisi Lancet, feverfew ekstresinin iki iltihapsa! maddenin plateletlerden serotonin ve beyaz kan hücrelerinden prostaglandin salınımını inhibe ettiğini yazdı. Her ikisinin de migren ataklarının başlamasına katkı sağladığı ve muhtemelen romatizma! arteritte de rol oynadıkları düşünülüyordu. Lancet, ayrıca dikkatle hazırlanmış bir çalışmanın, bitki uzmanlarının yüzlerce yıldır bildikleri bir şeyi kanıtladığını da rapor etti. Feverfew, migren ağrılarını önlemeye ya da şiddetini azaltmaya yardım edebilir.

Feverfew’deki temel aktif madde, vücutta iltihaplanmaya neden olabilecek kimyasalların salınımını inhibe eden parthenolide’tir. Ayrıca, sıkı kontrol edilmezse baş ağrısı ve diğer problemlere neden olabilen ve vücutta doğal olarak meydana gelen serotonin ve histamin adlı iki kimyasalın salgılanmasını da azaltır. Feverfew, anti-iltihapsal aksiyonu nedeniyle romatizmal arterit tedavisi için araştırılmaktadır.

Feverfewin Faydaları Nelerdir

  • Baş ağrılarını azaltarak migren hastalarına çok yardım edebilirler.
  • Bulantı, kusma ve baş ağrısı gibi migren semptomlarının şiddetini azaltabilir.

Feverfew Nasıl Kullanılır

Günde bir kere, yüzde 2 parthenolide şeklinde standardize olmuş 125 mg’lik kapsül alın.

Migren hastaları bir gelişme görene kadar aylar geçebilir fakat beklemeye değer. Çoğu insanda migren ağrılarını önleyici olarak işe yaradığı görülür.

Bazı bitki uzmanları, migren ağrısının geldiğini hissettiğinizde ekstra bir doz almanızı önerebilirler.

Feverfewin Zararları

Feverfew, pıhtılaşmayı engelleyebilir bu yüzden eğer anticoagulant alıyorsanız ve feverfew de kullanırsanız doktorunuz yakından izlemelidir. Feverfew, hamilelerde ya da emziren annelerde kullanılmamalıdır. Bütün yaprağı çiğnemek ağız ülserlerine yol açabilir.

feverfew-faydası
feverfew nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir