FESLEĞEN FAYDALARI

fesleğen faydaları

FESLEĞENİN FAYDALARI

Fesleğen Nedir:

Fesleğen, çok değişik görüntülere bürünür. Cinsine göre rengi; açık yeşilden koyu bir yosun yeşiline, hatta mor çizgili koyu kırmızıya kadar değişebilir. Yaprakları ya küçük ve narindir ya da cinsine göre 5 cm’ye kadar uzayabilir. Yine yaprak kenarları zikzaklı, düz veya kıvırcık olabilir. Bu sebeple fesleğeni ilk bakışta tanıyamaya bilirsiniz ama kokusunu ilk duyduğunuzda hangi cinsi olursa olsun hemen tanırsınız.

Fesleğenin Kökeni Neresidir

Fesleğen aslen Hindistan menşeli olup firavunlar zamanında Mısır’ a ve Avrupa’ya taşınmıştır.

Tatlı, kâfur gibi kokan Tulasi bitkisi, Ocimum sanctum denilen bir cins fesleğen, Hindistan’da kutsal kabul edilip Hint Tanrısı Vishnu ve eşi Lakşmi’ye adanmıştır. Evlerin bahçelerindeki sunaklarda ve kutsal alanlarda bu bitki yetiştirilir, Hintliler her gün bu bitkinin bir yaprağını dinî bir saygı gösterisi olarak koparırlar.

Bu ota, dünya edebiyatında da yer verilmiştir. R.Kipling’in Orman Çocuğu adlı kitabını okuyanlar, Mogli’nin köye ilk geldiğinde, köylüler tarafından bir orman şeytanı sanıldığını ve köyün papazının, kötü ruhlardan korunmak amacıyla elindeki Tulasi bitkisini sallayarak Mogli’yi kovduğu bölümü hatırlarlar.

Fesleğen Nasıl Yetiştirilir.

Maalesef, bu beyaz veya pembe çiçeklerle süslü, hassas kokulu, narin bitki bir yıl ömürlüdür ve her sene tekrar ekilmesi gerekir. Bahçeye ekilecekse mayıs sonunda, güneşli bir yer seçilmelidir.

Gece 10°C’nin altında filizlenmeyeceği için bahçeye fide olarak dikmek daha doğrudur. En iyisi, fesleğeni, toprağının her zaman nemli olacağı ve gübrelenmeyeceği bir saksıda yetiştirmektir. Yaprakları her zaman toplanıp kış için kurutulabilir veya tuz ve zeytinyağında bekletilebilir. En iyi aroma, çiçek açmadan hemen önce toplanan yapraklarda bulunur. Çıkan çiçek tomurcuklarını sık şık koparırsanız, bu güzel aromanın bitkide her zaman taze kalmasını sağlayabilirsiniz.

Fesleğenin Kullanılan Bölümleri:

►   Yaprakları

►   Çiçekleri

►   Tohumları

Fesleğenin Faydaları Nelerdir

►   Fesleğen gaz giderici, mide kuvvetlendirici ve iştah açıcı etkileri sebebiyle mide enfeksiyonlarında, bağırsak , iltihaplarında, mide- bağırsak yolundaki zehirlermiş belirtilerinde, kusmada,, mide kramplarında, kabızlıkta ve gaz sancılarında, kullanılın

►   Sinirlilik, uyku bozuklukları, baş dönmesi, kolik, öksürük, an­jin, sinirsel veya gastrit sebepli baş ağrılarında fesleğenden fay­dalanılabilir.

►   Kulak enfeksiyonlarında destekleyici bir tedavi olarak birkaç damla fesleğen suyu kulağa damlatılabilir.  Sinüs enfeksiyonların­da burnunuza sokacağınız birkaç adet fesleğen yaprağıyla hoş ko­kulu bir tedavi uygulamış olursunuz.

►   Böbrek enfeksiyonlarında, idrar yanmasında ve sistitte de fesle­ğenden faydalanabilirsiniz.

►  Sargı, öz suyu veya krem olarak da iltihaplarda ve eziklerde kulla­nılarak kan zehirlenmesini önler.

►  Geleneksel Çin tıbbı literatüründe çok yaşaran ve kanlanan gözle­rin tedavisinde, kornea saydamlığında ve diğer göz hastalıklarının yanı sıra diş eti rahatsızlıklarında da kullanılmıştır.

►  Ayrıca fesleğen, emziren annelerin sütünü arttırır ve fesleğen bebeğin gaz sıkıntısını azaltır. 100 gramında 43 mg demir ihtiva etmesi sebe­biyle bitkisel bir demir deposudur.

►   Boğaz ağrılarında ve ses kısıklığında fesleğen çayıyla gargara yapmak faydalıdır. Ağız içi iltihaplarında da bu çayla ağzı çalka­lamak şifa verir.

►   Fesleğen bitkisinin yağının libido üzerinde uyarıcı bir etkisi vardır.

►   Potasyum, kalsiyum, magnezyum ve demir gibi mineraller ve çin­koyla fosfor açısından çok zengindir.

►   Ayrıca kapınızın önüne koyacağınız bir saksı fesleğen sizi sivrisi­neklerden koruyacaktır. Fesleğen yapraklarını avuç içinizde ezip sivrisineğin gelmesini istemediğiniz yerlere sürerseniz sivrisinekler yaklaşmayacaktır.

fesleğen faydaları
Fesleğenin Faydaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir