EVENING PRIMROSE FAYDALARI

evening-primrose nedir

EVENING PRIMROSE FAYDALARI

Evening Primrose Nedir

Latince ismi Oenothera Biennis olan evening primrose on yedinci yüzyılda Avrupa’ya götürülen bir Amerikan bitkisidir. Bir zamanlar kral şifası olarak adlandırılan bu bitki geniş çaplı problemlere çare olarak kullanılıyordu. Amerikan yerlileri onu ağrı kesici olarak ve astım tedavisinde kullandılar.

Evening primrose yağı, polisistik göğüs hastalığı selim bir hastalık için oldukça ciddi bir isim tedavisinde oldukça etkilidir. Kadınlar evening primrose yağının bu hastalıkta görülen ağrıları ve hassaslığı iyileştirdiğini söylerler. Özellikle günlük olarak 400 IU E vitamini ile kombine edildiğinde iyi sonuç verir.

Son zamanlarda gamma linoleik asit (GLA), evening primrose yağında bulunan yağ asitiromatizmal arthrit (RA) tedavisinde başarıyla kullanılmıştır. RA’lı elli altı erkek ve kadının katıldığı çift kör bir çalışmada, katılımcıların yarısı GLA kapsülü, diğer yarısı da ayçiçeği yağı plasebo almıştır. Altı ay sonra GLA alanlar şişme, eklem ağrısı ve sertlik şikayetlerinde belirgin bir düşüş yaşamışlardır. Bazıları reçeteli ilaçlarının dozunu düşürebilmişlerdir. Ayçiçeği kapsülü alanlar aynı şekilde kalmış ya da daha kötüleşmişlerdir. Çalışmanın ikinci altı ayında, bütün hastalara GLA verildi. Yıl sonunda bütün hastaların yüzde 50’si belirgin bir gelişme gösterdiler. RA, tedavisi zor, dejeneratif bir hastalık olduğundan bu bulgular oldukça etkileyicidir.

Çalışmalar evening primrose yağının kan kolesterolünü düşürmeye yardım edebileceğini gösterdi. Gerçekte bir Kanada çalışmasına göre, günlük olarak dört gram Efamol bir evening primrose yağı alan hastalar, tedaviden üç ay sonra kolesterollerinde yüzde 31.5 düşüş yaşamışlardır. Diğer çalışmalar, evening primrose yağının tansiyonu da düşürdüğünü göstermişlerdir. Bu bitki, çocuk egzaması için ya da beşik mantarı için bir eski zaman ilacıdır. 1987’de, ‘Britanya Dermatoloji Dergisi’nde yayınlanan bir çalışma; egzamalı hastaların evening primrose yağı ile tedavi olduktan sonra belirgin bir gelişme gösterdikleri ve steroidlere bağımlılıklarını azaltabildikleri sonucuna varmıştır.

Evening Primrose Faydaları Nelerdir

  • Romatizma! arterit semptomlarını rahatlatır.
  • Menstrüel dönem öncesi göğüslerdeki ağrıyı ve polisistik göğüsleri tedavi eder.
  • Endişeyi azaltır.
  • Kalp hastalıklarını ve felci, yüksek tansiyonu kontrol ederek ve kolesterolü düşürerek önlemeye yardım eder.
  • Sağlıklı cildin korunmasına yardım eder.

Evening Primrose Nasıl Kullanılır

Günde üç kez 250 mg.ye kadar alın.

Evening Primrose Zararları

Phenothiazine ilaçlan alan hastalar, bir doktor gözetimi altında olmadıkça evening primrose yağı almamalıdır.

evening-primrose nedir
evening-primrose

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir