EKİNEZYANIN FAYDALARI

ekinezyanın yararları

EKİNEZYANIN FAYDALARI

Ekinezya Nedir

(Echinacea)

Echinacea Anfustifolia

Mucize Bitkilerin ilk baskısında, yeni yüzyılın şafağında ekinezyanın bağışıklık fonksiyonlarını destekleme yeteneği yüzünden doktorların ve bilim adamlarının dikkatini çekmeye başlayan popüler bir bitkidir. On yıldan kısa süredir ekinezya, Birleşik Devletlerde en fazla satan bitki oldu. Soğuk algınlığı ya da hafif enfeksiyonla mücadele konusunda daha iyi tedavi yoktur. İsveç’te yürütülen yeni bir plasebo kontrollü, çift kör çalışma, ekinezyanın şiddetli nezlenin en azından on iki klinik semptomunu azalttığını göstermiştir. Ekinezya alan hastalar, solunum semptomlarını daha az çekmişler ve almayanlara göre daha hızlı iyileşmişlerdir. Daha da iyisi, yan etkisi yoktur. En iyi sonuca ulaşmak için ekinezyayı, nezle ya da viral enfeksiyonun ilk işaretleri görüldüğünde almak gerekir. Popüler düşüncenin tersine ekinezya nezleyi önlemeye yardım etmez ve günlük olarak alınmamalıdır. Onu gerçekten bağışıklık desteğine ihtiyacınız olduğu zamanlara saklayın.

Ekinezya İle İlgili Bilimsel Araştırmalar

Great Plains yerlileri, bu bitkiyi ilk kez yılan ısırıkları ve diğer cilt yaralarını tedavi etmek için kullandılar. Ayrıca bu bitkinin kökünü, diş ve boğaz ağrıları için doğrudan ağza uyguladılar. Ekinezyanın iyileştirme özellikleri, en çok aranan bitki olduğu ve aynı zamanda en iyi araştırıldığı yer olan Avrupa’ya ulaşmıştır.

Birçok çalışma göstermiştir ki ekinezyanın sağlıklı doku ile patojenik organizmalar arasındaki doğal engeli yok eden hyaluronidase adındaki enzimin formasyonunu önlediğini göstermiştir. Böylece ekinezya vücudun savunma hattını, istenmeyen işgalcilere özellikle de virüslere karşı korumaya yardım eder. 1972’de Journal ofMedical Chemistıy- de yayınlanan bir çalışma, ekinezya ekstresinin farelerde tümör büyümesini inhibe ettiğini göstermiştir.

 Ekinezya ayrıca, kemoterapi alan hastalarda normal bağışıklık fonksiyonlarını restore etmeye yardımcı olarak kullanılmaktadır. 1978’de Planta Medica’daki bir çalışma, kök ekstresinin hem herpes hem de grip virüslerini yok ettiğini göstermiştir.

Ekinezya, aynı zamanda, sıkıcı ve inatçı bir mantar enfeksiyonu olan candida’yı tedavide de başarılı şekilde kullanılmıştır. Gerçekte anti-mantar kremi ve ekinezya ekstresi ile tedavi olan hastalar, yalnızca anti-mantar kremi uygulananlara göre daha az nüksetme durumu ile karşılaşmışlardır.

Ekinezyanın Faydaları Nelerdir

  • Bağışıklık sistemini destekler.
  • Cilt yaralarının iyileşmesini geliştirir.
  • Bakteri ve viral enfeksiyonlarla mücadele eder.

Ekinezya Nasıl Kullanılır

Ekinezya kapsül olarak bitkisel ilaç satan yerlerden temin edilebileceği gibi çay olarak da tüketilebilir

Ekinezya Çayı Nasıl Demlenir

Bir tutam ekinezya normal çay demler gibi demliğe konur üzerine 1,5 bardak sıcak su konularak 4-5 dakika demlenmeye bırakılır.

Ekinezya Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ekinezyadaki aktif maddelerden çoğu, işlem sırasında yok olabilir. Dondurarak kurutma bu bitkinin iyileştirme özelliklerini korumak için en etkili yoldun Tam etkili ekinezya ekstresi, dilde karıncalanma hissi yaratacaktır. Eğer olmuyorsa, bazı önemli maddeleri kaçırıyorsunuz demektir.

Ekinezyanın Zararları

 Ekinezya, bağışıklık fonksiyonunu stümüle ettiği için romatizmal arterit ve lupus gibi oto bağışıklık hastalığı olan kişilere önermem. Ekinezya hafif enfeksiyonlar için mükemmeldir fakat eğer şiddetli enfeksiyonunuz varsa eğer ateşiniz 24 saatten uzun sürerse ya da eğer solunum semptomları birkaç günde hafiflemezse doktorunuzu arayın.

ekinezyanın yararları
ekşnezyanın faydaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir