DEREOTUNUN FAYDALARI

dereotu faydaları nelerdir

DEREOTU FAYDALARI

Dereotu /Anethum graveolens

Börek Otu, Darak Otu, Hadimala,

Sakal Otu, Samit, Tarak Otu, Tarhana Otu

Dereotunun Özellikleri

Kökeni Güneybatı Asya olup uzun yıllar önce tüm Avrupa’ya yayıl­mıştır. Hz. İsa zamanından beri, önemli bir şifalı bitki olarak kulla­nılmaktadır. Zamanında bu bitki o kadar değerliydi ki, yetiştirilme­si vergiye tabii tutulmuştu.

Günümüzde de son derece önemli olan dereotunun Almancası olan “Dili” kelimesi, eski İskandinavcadaki “dilla” kelimesinden gel­miştir; bu kelimenin anlamı ise “sakinleştiren, rahatlatan” demektir. İsmine uygun olarak dereotu küçük çocukları rahatlatan ve hazımsızlığa çok iyi gelen bir bitkidir.

Dereotu, bir yıllık sağlam bir bitki olup 0,3-1,2 m’ye kadar uza­yabilir. Yaprakları çok ince tüylüdür; temmuzdan sonra sapı, ucunda küçük sarı çiçekleri olan büyükçe filizler verir. Yapraklarını elinizde ezerseniz etrafa, maydanozla kimyon karışımı hoş bir koku verir.

Mart sonundan itibaren güneşli ve kumlu bir toprağa ekilebilir. Sürekli taze dereotu yemek istiyorsanız, mart ayından sonra her ay yeni tohum elemelisiniz ama bitkiye büyümesi için yer kalması ge­rektiğinden çok sıkışık ekmemeye çalışın.

Aynı familyadan Amerikan menşeli bir çeşidini, saksı ve pencere önlerinde yetiştirebilirsiniz.

Dereotu yakınına havuç ekilmemesi, buna karşın lahana ekilmesi uygun olur.

Dereotunun Kullanılan Bitki Bölümleri

►               Yaprakları

►               Tohumları

Dereotu Nelere İyi Gelir

►     Dereotu tohumunun çayı, iştah açıcı ve gaz giderici olup sindirim organlarındaki kramplara iyi gelir, mide suyu salgılarını uyarır. Kusma ve hıçkırıkta faydalıdır.

►     Böyle bir çay, hazımsızlık çeken bebekler için de idealdir; bir ta­raftan sindirim sistemini rahatlatırken diğer taraftan bebeğin ruh hâline de etki eder, çünkü sinir sistemine de faydalıdır.

►     Koyu bir çay, emziren annelerde sütü arttırır. Bu çay banyosuna otu­ran kişinin rahim sancılarını ve mide bağırsak kliklerini azaltır.

►     Dereotu gribe iyi gelir, hafif bir idrar söktürücü etkisi de vardır.

►     Meyvelerinin çiğnenmesi nefes kokusunu gidermede fayda sağlar.

dereotu faydaları nelerdir
DEREOTU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir