DEPRESYON İÇİN SARI KANTARON

depresyona sarı kantaron

DEPRESYON İÇİN SARI KANTARON

İçeriğindeki hiperisinden dolayı birçok Avrupa ülkesinde doğal antidepresan olarak kullanılmaktadır. Beyinde sinir iletiminde önemli seviye artışı sağlamaktadır.

Avrupa’da uzun zamandır psikolojik sorunların tedavisinde kullanılan, Amerika’da da çok popüler bir bitkidir. Dünyanın bir çok ülkesinde kendiliğinden yetişen bir bitkidir.Geçmişte sarı çiçekleri toplanır ve güneş ışığında zeytinyağında bekletilirdi. Bu sarı kantaron yağı kırmızı renk aldığında yara tedavisinde, yanık yaralarında ve yatak yaralarında tedavi amaçlı kullanılırdı.

Sarı kantaron eski Yunan ve Roma zamanında büyülere karşı koruması ile nam salmıştı. Eski Roma’ da şeytan kaçıran denilmekteydi. Kötü ruhları, hastalıkları ve yıldırımları haneden uzaklaştırdığına inanılırmış. Sarı kantaron bütün hanelere asılmaktaydı.

Son dönemde Avrupa ve Amerika’da en çok satılan bitkilerden bir tanesidir

Araştırmalara göre sarı kantaron çok fazla etken madde içermektedir. Bunlar hiperisin, prosiyanidinler, resin, taninler, flavonoidlerdir. Bu maddeler memnuniyet ve yaratıcı düşüncenin artmasını sağlar.

Çoğu zaman insanlar depresyonu hastalık olarak kabul etmemektedir. Bundan dolayı çoğu zaman tedavi olmaktan çekinmektedirler.

Bu bitkinin görüntüsü, sarı çiçekleri bile insanın kendini iyi hissetmesine neden olur.

Sarı kantaron depresyon ve değersizlik hissi gibi durumların tedavisinde çok önemli etkiye sahiptir. Depresyondan kaynaklanan uyku bozukluklarına da çok iyi gelmektedir.

Alman bilim adamları, hafif seviyede depresyon geçiren 105 hastaya sarı kantaron bitkisi kullandırdı. Bir gruba ise sarı kantaron verilmedi. İki grup karşılaştırıldığında sarı kantaron kullanan grubun daha iyi uyuduğu, daha az kederli oldukları, bitkinlik, umutsuzluk, savunmasızlık ve baş ağrısı gibi durumları az yaşadıkları gözlemlenmiştir.

Sarı kantaron çayı için bir bardak kaynamış suya iki çay kaşığı kantaron ekleyerek on dakika demlenir. Günde iki bardak bu çaydan içilir.

Son zamanlarda ekonomik ve sosyal şartlar, genetik etkenler, sağlıksız beslenme, hormonlar, çalışma yoğunluğu, kötü çocukluk dönemleri, yoğun stres bizleri strese sürükleyen başlıca etkenlerdendir. Depresyon hafife alınmamalı mutlaka tedavi edilmelidir. Bu yüzden bir uzmana görünmeyi ihmal etmeyin.

Eğer antidepresan kullanıyorsanız sarı kantaron kullanıyorsanız sarı kantaron kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir