DENİZ ÜZÜMÜ FAYDALARI

deniz üzümü nedir

DENİZ ÜZÜMÜ FAYDALARI

Deniz Üzümü Nedir

Ephedra Sinica

Deniz üzümü bir çok reçetesiz nezle ve alerji ilacında kullanılan ephedrine ve pseudoephedrine adlı iki alkaloid içerir. Deniz üzümü, metabolizmayı hızlandırırken iştahı kesen zayıflama ürünlerinde kullanılır. Yüksek dozlu deniz üzümü içeren ürünler, “doğal uyuşturucular” olarak adlandırılır fakat bu ürünler tehlikelidir ve kullanılmamalıdır. Gerçekte deniz üzümünün yanlış kullanımına bağlı ölümler vardır ve bu yüzden Florida ve New York eyaletlerinde yasaklanmıştır. FDA, yirmi dört saat içinde 24 mg’den fazla deniz üzümü almama ve yedi günden fazla kullanmama konusunda uyarır.

Deniz üzümünün fazla alımı tansiyonu yükseltebilir ve kalbe sağlıksız bir yük yükler. Özellikle kalp hastalığı olan kişilerde tehlikelidir. Bununla birlikte doğru şekilde ve aşırıya kaçmadan kullanıldığında doğal deniz üzümü bitkisi çoğu insan için güvenlidir ve binlerce yıldır başarılı şekilde kullanılmaktadır. Diğer deyişle, bir iki fincan deniz üzümü çayı soğuk algınlığına iyidir. Deniz üzümünü, başka bir ilaçla almak gibi yanlış şekilde kullanmak budalaca olur.

Aynı zamanda Mormon çayı ve Squaw çayı olarak da adlandırılır, Amerikan deniz üzümü erken öncüler ve Mormonlar tarafından keşfedilmiştir. Ayrıca baş ağrısı, ateş ve saman nezlesi için de iyidir.

Deniz Üzümü Faydaları Nelerdir

  • Konjesyonu azaltıcıdır, tıkalı burnu, sulu gözleri ve diğer nezle ve alerji semptomlarını iyileştirir
  • Baş ağrısına iyi gelebilir.
  • Uzun süreli stimülanttır, etkisi 24 saat sürebilir.
  • Metabolizmayı hızlandırır.

Deniz Üzümü Nasıl Kullanılır

Nezle ya da alerji semptomlarını iyileştirmek için bir fincan çayını için. Yedi günden fazla kullanmayın. Uykunuzu kaçırabileceği için çayını geceleyin içmeyin.

Günlük olarak 2 kapsüle kadar alın; günde 24 mg’yi aşmayın. 1 haftadan fazla almayın.

Deniz Üzümü Zararları

Yüksek tansiyonunuz, kalp hastalığınız, diyabetiniz ya da tiroit hastalığınız varsa doktor gözetimi altında olmadıkça bu bitkiyi kullanmayın. Önerilen dozu aşmayın. Eğer hamileyseniz ya da emziriyorsanız, herhangi bir deniz üzümü preparatı kullanmadan önce doktorunuza danışın.

deniz üzümü nedir
Deniz Üzümü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir