DEFNE YAPRAĞININ FAYDALARI

Defne yaprağının faydaları

DEFNENİN FAYDALARI

DEFNE/laurus nobilis

Diğer İsimleri 🙁 Har, Nehtel, Tabnal, Tefrün)

Defne Nedir  Özellikleri Nelerdir

Defne; adını, Yunan Mitolojisindeki “Daphne” isimli bir doğa tanrı­çasından almıştır. Büyük aşkı Apollon’un takip ettiği Defne, korku­sundan toprak tanrıçası Gaia’ya sığınır, o da Defne’yi, yaprakları her zaman yeşil, çok güzel kokulu bir ağaca dönüştürür. Defne, o günden itibaren bir anı olarak, sevgilisi Apollon’a kutsanmıştır. Apollon’un ilk tapınağı da defne ağacından inşa edilmiş olup Delfi kehaneti de  kendisine defne dallarının hışırtısıyla müjdelenmiştir.

Laurus nobilis ismi ise Latince “laus” (övgü) kelimesinden gelir. Bu­rada övgü, başlarında Defne çelenkleriyle taçlanmış olarak kazandıkları bir savaştan Roma’ya geri dönen Romalı komutanlara yöneliktir.

Genellikle Akdeniz çevresinde yetişen ve her zaman yeşil olan bu ağacın kabuğu, zeytin yeşili veya kırmızıdır. Parlak, koyu yeşil yaprak­ları deri gibidir ve bitkiye, su depolamasında yardımcı olur. Mayıstan itibaren açan küçük, kokulu, beyaz çiçeklerinden daha sonra siyahımsı mavi meyveler yetişir. Büyük bir saksıda evde de yetiştirilebilir. Yazın balkonda veya terasta güneşli bir yere koymak, kışınsa eve almak gere­kir. Çelikle çoğaltma yöntemiyle veya tohumla yetiştirilebilir.

Defnenin Kullanılan Bitki Bölümleri

  • Yapraklan
  • Meyveleri

Defne Yaprağı Ne İşe Yarar:

  • Defne; acı, aromatik ve uyarıcı bir bitkidir.
  • Sindirimi kolaylaştırır. Mide hassasiyeti ve kramplarında 3 adet defne yaprağının kaynatılıp suyunun içilmesi yeterlidir. Baharat olarak kullanıldığında da iştahı arttırır ve sindirimi kolaylaştırır.
  • Yapraklarından ve yemişinden yeşil bir yağ elde edilir; bu yağın akut romatizmal nöbetlere, felce ve eklem rahatsızlıklarına faydası dokunur.
  • Toz hâline getirilmiş defne yapraklarının, defne meyvesi ve balla karıştırılmasıyla elde edilecek krem, yaşlılık lekelerini yok edebilir.
  • Defne bitkisinin yağını bitkisel kremlere ilave ederseniz, enfek­siyonu önleyici ve cildi temizleyici etkisini arttırmış olursunuz. Ayrıca defne, lokal bir antiseptiktir.
  • Defnenin meyveleri migren ve baş ağrısına karşı da etkilidir.

Defne Yaprağının Zararları

Kiraz defnesi, zakkum, Alexander defnesi gibi diğer bütün defne çeşitleri zehirlidir. Yemekte kullanılan defne bile yüksek dozlarda alındığında mide bulantısı ve kusmaya sebep olabilir.

Bazı insanların, özellikle polen alerjisi olanların defneden tamamen uzak durmaları gerekmektedir.

Defne yaprağının faydaları
DEFNE YAPRAĞI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir