CÜCE PALMİYE NE İŞE YARAR?

saw palmetto faydaları

CÜCE PALMİYE NE İŞE YARAR?

SAW PALMETTO NEDİR?

Son zamanlarda bir arkadaşım bana, üroloğunu ziyaret etti­ğini ve masasının üstünde bir şişe saw palmetto görerek şaşırdığını söyledi. Zaman nasıl da değişti! Yalnızca on yıl önce öz saygısı olan bir ürolog hastalarına bunu ya da diğer herhangi bir bitkiyi kullanmasını söylemezdi. Bugün herhangi bir ürolog, bir erkek hastasına saw palmetto verebilir.

Saw palmetto; benign prostat hipertrofı (BPH) ya da prostat büyümesi olarak adlandırılan hastalığın tedavisinde kullanılır. Her ne kadar hastalık ender şekilde ciddi olsa da sıkıcı ola­bilir. Özellikle, idrar çıkma sıklığında artışa ve geceleri idrar yapmada zorluğa neden olabilir. Bu, hem yorucu hem de hüsran verici olabilir. Çalışmalar, saw palmetto’nun özellikle prostat büyümesinin neden olduğu idrar problemlerini iyieştirmede etkili olduğunu göstermektedir. BPH için reçeteli ilaçlar da işe yarabilir fakat bunlar baygınlık hissi verebilecek tansiyonda ani düşüş de dahil, hoş olmayan birçok yan etkiye sahiptir. Her ne kadar savv palmetto BPH ile ilgili semptomları iyileştirse de prostat büyüklüğünü küçültmez. FDA, saw palmetto’yu etkili bir ilaç olarak tanımayabilir fakat Almanya’da selim prostat büyümesi için reçetesiz ilaçlar arasında kullanılmaktadır.

Son zamanlarda araştırmacılar saw palmetto’yu, saç dökülmesi gibi diğer kadın problemlerinin yanı sıra menstrüasyon ve emzirme sırasında göğüs büyümesi tedavisi olarak araştır­maya başlamışlardır.

CÜCE PALMİYE NE İŞE YARAR?

Büyümüş selim prostata bağlı fazla idrara çıkmayı iyileş­tirir.

Bakteri öldürme yeteneğini artırır.

İdrar yolu enfeksiyonu tedavisinde kullanılır

Saç dökülmesini azaltır ve yeniden saç çıkmasını sağlar.

Adet sırasında oluşan sıkıntıları giderir.

İştah artırıcı ve idrar söktürücüdür.

İltihap tedavisinde kullanılmaktadır.

CÜCE PALMİYE NASIL KULLANILIR?

Günlük olarak iki 160 mg. kapsül alın. (Standardize yüzde 85- 95 yağ asitleri ve steroller içeren ürünleri arayın.)

Bu bitki ısırgan otu, pygeum, çinko ve beta sistosteroller ve soya isoflavonları kombinasyonunda en iyi sonucu verir. Gün­de iki kez bu kombinasyondan iki tablet alınır.

DİKKAT: Prostat şişmesi ya da ağrısı yaşayan ya da idrar güçlüğü çeken ya da idrarında kan olan her erkek doktoru tarafından muayene edilmelidir. Bazı doktorlar, saw palmettonun özellikle yapay şekilde düşük PSA (prostat spesifik antigen) düzeyleri üreterek prostat kanseri semptomlarını maskeleyebileceğinden endişe ederler. Yükselmiş PSA dü­zeyleri kanser varlığına işaret edebilir. Bu yüzden bu bitkiyi almadan önce doktorunuz tarafından kontrol edilmeniz tavsiye edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir