Çördük Otunun Faydaları Nelerdir ?

zulfa otu nedir

Çördük Otunun Faydaları Nelerdir ?

Zufa Otu Nedir ?

Zufa otunun ana yurdu Akdeniz çevresi olmasına rağmen, eski zamanlardan beri, kale ve manastır bahçelerinde yetiştirilmektedir. Bir Alman inanışına göre bu ot, Hz. İsa tarafından dünyaya getirilmiş ve ekilmiştir. Her halükârda zufa otu, Incil’de bahsedilen bir bitkidir. Yunanca adı olan “hyssoopos” kelimesi, İbranice “ezob” kelimesinden gelmekte ve şifalı ot anlamını taşımaktadır. Türkiye genelinde çördük otu da denilmektedir.

Her zaman yeşil rengini koruyan bu yarı fundalık bitkinin mor veya cinsine bağlı olarak beyaz çiçekleri ve çok aromatik bir kokusu vardır. En iyi; güneşli bir yerde ve natürel bir toprakta serpilir. Taze yaprakları, çiçeklenmeden önce veya çiçekliyken toplanabilir.

Yapraklar kurutulduktan sonra, aromalarını kaybetmemeleri için, ağzı sıkıca kapanan kaplarda saklanmalıdır.

 

Çördük Otunun Faydaları

Çördük otu, acı ve aromatik tadıyla sıkıştırıcı ve balgam söktürücü olup enfeksiyonu önler ve ateş düşürür. Ayrıca sindirim sistemini, idrar yollarını, bronşları ve sinir sistemini kuvvetlendirir.

Bağırsak rahatsızlıklarında bütün şifalı gücünü gösterir. Gaz ve koliği azaltmak için en iyisi, çiçeklenmiş bitkiyi kullanmaktır.

Balgam söktürücü, kanı temizleyici, nefes açıcı, uyarıcı ve kuvvetlendirici şifalı yönleri eski ahitlere yazılmıştır.

Zufa otu; karaciğer ağrılarında, hüzün hallerinde, melankolide ve depresyonda faydalıdır. Moral ve kuvvet kazanmak için, zulfa otu yağıyla banyo yapılması tavsiye edilir. Banyo suyuna 5 damla zufa otu yağıyla bir çorba kaşığı badem yağı karıştırılıp katılır. Ayrıca gecikmiş veya az gelen adet kanamalarını başlatmak için de faydalıdır.

Balgam söktürücü özelliği sebebiyle yapraklarının kaynatıldığı su; solunum organları, öksürük ve akciğer rahatsızlıklarında şifa verir. Zulfa otu hülasası virüslerle de savaşır. Astımda, rahatlatan etkisi öne çıkar.

Eklem iltihaplanması ve romatizmada da etkilidir.

Haricen yanma, yara bere, kesik ve eziklerde, özellikle çiçeklenmiş bitkisinin faydası büyüktür.

Az miktarda kullanılması tavsiye edilir. Günde 2 defe kurutulmuş ottan 1-2 defe içilmesi uygundun            .

Ada çayı-nane benzeri ve hafif acı tadıyla fasülyeye, salatalara, sebze çorbalarına taze bir aroma katar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir