ÇİN MELEKOTU FAYDALARI

Çin Melekotu Nedir

ÇİN MELEKOTU FAYDALARI

Çin Melekotu Nedir

Latince ismi Angelica Sinensis Kadın ginsengi olarak tanıtılan Çin melekotu, geniş çeşitlilikteki kadın jinekolojik problemleri için farklı kullanımlara sahiptir. Yüzyıllardır, Çinli kadınlar bu bitkiyi adet çevrimlerini düzenlemek ve rahim kasılmalarının neden olduğu ağrılı adet kramplarından kurtulmak için kullanmışlardır. Modern bitki uzmanlan, Çin Melekotunu adet öncesi rahatsızlıkları elimine etmek ve doğum kontrol haplarını kestikten sonra kadınların normal adet döngüsüne yeniden başlamalarında yardım etmek için kullanırlar.

Çin Melekotu İle İlgili Bilimsel Gerçekler

Araştırmacılar, Çin melekotunun düz kas dokusunu gevşetebilen antispazmodik maddeler içerdiğini keşfettiler. Bu keşif, bitkinin adet kramplar için bir tedavi olduğu iddiasını açıklar. Yüzyıllardır, Asyalı iyileştiriciler Çin melekotunu sıcak basmaları ve hormonal değişimlerin neden olduğu diğer menopoz semptomlarının tedavisinde kullanmaktadırlar. Gerçekte, Çin melekotunun östrojen aktivitesine sahip olduğu ve geleneksel hormon replasman terapisinin yerine kullanılabileceği düşünülürdü. Bununla birlikte son zamanlarda, Kaliforniya Oakland’da, Kaiser Uzun Süreli Tıbbi Bakımda Çin melekotunun menopoz semptomları tedavisinde etkileri üzerinde yürütülen bir klinik çalışmada, hayal kırıcı sonuçlar alınmıştır. Yetmiş bir kadının katıldığı on iki haftalık çalışmada, katılanların yaklaşık yarısı günlük olarak 4.5 gram kurutulmuş kök alırken diğer yarısı plasebo aldılar. Her iki grup kadın da semptomlarda azalma yaşadı fakat Çin melekotu alanlar, plasebo alanlara göre büyük ölçüde daha iyi sonuçlar elde edemedi. Çalışmayı eleştirenler, Çin melekotunun tek başına işe yaramadığı ve ancak on kadar farklı bitkiyle beraber sonuç verdiği için bu çalışmanın doğru olmadığını ileri sürerler. Çalışma Çin melekotunun adet krampların tedavisinde yararlı olup olmadığını araştırmamıştır.

A, B ve E dahil vitamin ve minerallerden yana zengin bu bitki anemiyi önleyebilir. Çin melekotu, her iki cinste de uykusuzluk ve yüksek tansiyon tedavisinde de kullanılmaktadır. Hem erkekler hem de kadınlar bu bitkiyi kan toniği olarak kullanmaktadır. Asya’da çok geniş kullanılan bitkilerden biridir; Çin melekotlu ördek, Cantonese mutfağının popüler bir yemeğidir.

Çin Melekotunun Faydaları Nelerdir

  • Kadın üreme sistemleri için genel bir toniktir.
  • Adet kramplarını azaltır.
  • Adet öncesi semptomları azaltır.
  • Diğer bitkilerle birlikte menopoz semptomlarını rahatlatır.
  • Anemiyi önler.
  • Yüksek tansiyonu düşürür.

Çin Melekotu Nasıl Kullanılır

Günde 3 kapsüle kadar alın.

Çin Melekotunun Zararları

Hamileyseniz ya da adetiniz sürüyorsa ve akış fazla ise kullanmayın. Çin melekotu güneş yanığı riskini artıran foto duyarlılığa neden olabilir, bu yüzden bu bitkiyi alırken güneşten mümkün olduğunca kaçının ve açık havada her zaman koruyucu sürün.

Çin Melekotu Nedir
Çin Melekotu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir