BOSWELLİA FAYDALARI

boswellia nedir

BOSWELLİA FAYDALARI

Boswellia Nedir

Boswellia serata bitkisinin zamklı reçinesi binlerce yıldır doğal anti-septik olarak kullanılmaktadır. Modern bilim antik Ayurveda iyileştiricilerinin öteden beri bildiği Boswellia‘nın genellikle arterit için mükemmel bir tedavi olduğunu tasdik etti.

Hayvanlar üzerinde Hindistan’da yapılan bazı çalışmalar, Boswellia‘dan elde edilen boswellik asitler adlı maddelerin diz eklemlerindeki iltihaplanma işaretlerini indirebildiğini bildirmişlerdir. Boswellia, iltihaplanmaya neden olan ve serbest radikallerin gelişimine yardım eden bağışıklık hücrelerinin leukotriene formasyonunu bloke eder. Ayrıca eklemlere kan gidişini de geliştirerek yumuşak dokuların beslenmesini ve yaşamasını sağlar.

Hindistan’da Poona Üniversitesi’nde yürütülen bir başka çift kör, plasebo kontrollü çalışma, osteoarterit hastalarının semptomlarında astvvagandha, zencefil ve çinko kompleksi içeren kompleks bir bitkisel formül aldıktan sonra belirgin düşüşler tecrübe ettiklerini buldu. Hastalar, sabah sertleşmelerinde azalmanın yanı sıra, fiziksel performanslarının ve kavrayarak tutma güçlerinin geliştiğini bildirdiler.

Boswellia, yalnızca eklem ağrıları için iyi değildir, kalp hastalığına karşı da koruyucu olabilir. Hint tıp dergilerinde yayınlanan çalışmalar, boswellia ekstresinin yüksek kolesterolü ve yüksek trigliserid düzeylerini düşürebildiğini ve yüksek yağlı diyetle beslenen hayvanlarda damar tıkanması formasyonunu önleyebildiğini ya da tersine çevirebildiğini belirtiyor.

Ayurveda doktorları, boswellia‘yi; psoriasis, alerjiler ve ülseratif kolitler dahil iltihaplanmayla ilgili diğer hastalıklarda da kullanırlar.

Bosvellianın Faydaları Nelerdir

  • Arteritte görülen ağrıyı ve şişmeyi hafifletir.
  • İltihaplanmayı kontrol eder ve iltihapsal hastalıkların semptomlarını azaltmaya yardım eder.
  • Yüksek kolestrolü düşürmeye yardımcı olur
  • Eklem ağrılarına iyi gelir
  • Damar tıkanıklığına iyi gelebileceği düşünülmektedir

Bosvellia Nasıl Kullanılır

Boswellia kremleri ve merhemleri doğrudan etkilenmiş ekleme sürülebilir ya da boswellia kapsül formunda oral olarak alınabilir.

Semptomlar dinene kadar günlük olarak üç kez 500 mg’lik kapsül alın, sonra dozu günde bir 50 mg ye düşürün.

boswellia nedir
boswellia-faydalari

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir