BAHAR ALERJİSİNE İYİ GELEN BİTKİLER NELERDİR?

bahar alerjisi bitkisel çözüm

BAHAR ALERJİSİNE İYİ GELEN BİTKİLER

BAHAR ALERJİSİ İÇİN LAVANTA KÜRÜ

Lavanta kürü bazı hastalıklara iyi gelmektedir. Bu hastalıkların başında bahar alerjisi ve burun akıntısı gelmektedir. Bu kür taze olarak hazırlanmalıdır. Kürü kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışılmalıdır.

Lavanta Kürü Nasıl Hazırlanır?

Bir tutam lavanta bir buçuk su bardağı su ile 4 dakika demlenir. Demleme esnasında ocağın altını kısık tutarak demleme gerçekleştirilir. Demleme biter bitmez süzülür. Ilıdıktan sonra içilir. 15 gün boyunca yemekten iki saat sonra bir çay bardağı içilir. Her defasında tekrar demlenmelidir. Bir önceki günden kalan kür asla içilmelidir. İçine asla şeker eklenmemelidir.

BAHAR ALERJİSİ İÇİN ANDIZ KÜRÜ

Türkiyecin birçok yerinde büyüyen andız otu alerjik rahatsızlıklara oldukça iyi gelmektedir. Andız otunun çiçeği ve kökü bahar alerjisi tedavisi için kullanılmaktadır.

Andız Çayı Nasıl Yapılır?

Andız çayı için 35 gram andız 5 bardak kaynar suya eklenir ve demlemeye bırakılır. Beş dakika demlendikten sonra süzülür. Günde üç bardak içilir.

BAHAR ALERJİSİ İÇİN PAPATYA

Papatya çok iyi bir antibiyotiktir. Bu özelliği sayesinde bahar alerjisi için kullanılmaktadır.

Papatya Çayı Nasıl Yapılır?

Papatya kendiliğinden yetişen güzel görünümlü bir çiçektir. Mayıs ve haziran aylarında çıkmaya başlar. Öğle saatlerinde sapsız olarak toplamak gerekir. Gölgede kurutulmalıdır. Papatyanın yararı toplanma şekli ve kurutulma yöntemine göre değişmektedir. Toplandıktan sonra bir yıl içinde tüketilmelidir.

Papatya çayını hazırlamak için; bir tatlı kaşığı papatya bir su bardağı kaynar suya eklenir ve on dakika demlenir.

Günde 3 bardak içilir. Etkisini kaybetmemesi için kaynatılmadan yapılır. Papatyanın bahar alerjisine faydası yanında birçok faydası bulunmaktadır. Sinirleri yatıştırır, ağrıları geçirir, ateş düşürücüdür, terlemeyi sağlar, spazm çözücüdür, bağırsak gazına faydalıdır, iltihap yok edicidir, hazımsızlık ve ishale iyi gelmektedir.

Tedavide sadece mayıs ayında yetişen papatya kullanılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir