AŞK OTUNUN FAYDALARI

aşkotu nasıl kullanılır

AŞK OTU VE ÖZELLİKLERİ

Aşk otu özellikleri

Ana vatanı Güneybatı Asya’dır. Yoğun kokulu, uzun ömürlü bir bitki olan aşk otu; 1,3-2,5 m’ye kadar uzayabilir. Temmuzdan ağustosa kadar sarı-yeşil çiçekler açar. Az gölgeli, nemli ve besleyici bir toprağı sever. Bu bitkiyi saksıda ancak bir yıl yetiştirebilirsiniz, çünkü daha sonrasında kökü ve kendisi saksıya sığmayacak kadar büyür. Mayıstan kasım ayına kadar tazeliğini koruyabilir. Yemeğe de her zaman en taze kısımlarından katılırsa tadına doyum olmaz.

Yapraklarını, çiçek açmadan önce; yumuşak ve sulu saplarını, ilkbaharda; kökünü de ancak üçüncü yılın sonunda sonbaharda toplayıp kullanabilirsiniz.

Bitki yağlarının kaybolmaması için serin ve kuru bir ortamda kurutulmalıdır.

Kullanılan Bitki Bölümleri

 Yaprakları

Tohumları

Kökü

Aşk Otunun Yararları

Aşk otu acımsı-tatlı, keskin atomali ve sakinleştirici bir bitkidir. Ayrıca krampları çözücü, balgam ve idrar söktürücü etkisi olup hastalığa sebep olan birçok şeye karşı etkilidir.

Diğer pek çok baharat gibi bu bitkinin de sindirim sistemi üzerin­de etkisi vardır. Dolayısıyla iştah açıcı, kramplara ve gaza iyi gelen özelliklere sahiptir. Bu bitkinin çayı; sindirim rahatsızlıklarında, mide kramplarında, gastritte ve kronik ishalde kullanılabilir.

 Aşk otu kronik kalp rahatsızlıklarında, idrar torbası rahatsızlıkla­rında ve gut hastalığında tavsiye edilir. İdrar tutmada, idrar proteI ininde, genel olarak sinir zayıflıklarında, histeride, kötü ter koku­su, sarılık ve boğaz enfeksiyonlarında çok etkilidir, aynı zamanda öksürük gidericidir.

Ayrıca vücuttan su atıcı bir etkisi olup geciken âdet dönemlerini de düzene sokabilir. Dalak ve karaciğerin işlevlerine destek olur,

İyileşmeyen yaralarda veya cilt bozukluklarında aşk otuyla o bölgeyi yıkamak veya çayıyla pansuman yapmak tavsiye edilir.

Aromatik bir uyarıcı madde olduğundan vücudumuzu harekete geçirir. Bazı toplumlarda “zevk çubuğu” diye de anılır.

Hamilelikte veya böbrek rahatsızlığı olan kişilerde kullanılması sakıncalıdır.

Bitkinin tüm bölümlerinin pek çok yemeğe yakışan, kereviz ve maya benzeri kuvvetli bir tadı vardır. Yaprakları etli veya etsiz sulu yemeklerde, çorbalarda, soslarda, balık ve marmelatlarda kullanılır.

aşkotu nasıl kullanılır
AŞK OTU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir