ARDIÇ KULLANIMI VE FAYDALARI

ardıç meyvesi nerelerde kullanılır

ARDIÇ KULLANIMI VE FAYDALARI

Ardıç Meyvesinin Özellikleri

Ardıç, eskiden beri tıpta ve dinî uygulamalarda kullanılır. Mısır’da cesedi bozulmaktan koruması ve cesedin güzel kokması için mum­yalara koyulurdu. Orta Çağda tütsüsü, bulaşıcı hastalıklardan ve zehirli yılanlardan korunmak için kullanılırdı. Engadin’de (St. Mo- ritz / İsviçre) bugün bile bazı bölgelerde sütü, daha dayanıklı olsun diye ardıç ağacının dallarından akıtırlar.

Ardıç, uzun ömürlü, yerli bir fundalık olup boyu 3 m’ye kadar uzayabilmektedir.

Kabukları, kâğıt kadar incedir ve kahverengi-kırmızı arasında değişen bir renge sahiptir. Her zaman yeşil renkteki iğne yaprakları vardır. Nisan ve mayıs aylarında çabucak açan çiçekleri, daha sonra yavaş yavaş yemişlere dönüşür. Bu yemişler önceleri yeşil renktedir, daha sonra olgunlaştıkça siyahlaşır ve gri bir tüyle kaplanır. En gü­zel, kumlu bir toprakta ve güneş gören bir yerde yetişir. Çok narin olmasına rağmen, güneş alan her yerde, hatta yarı gölgeli yerlerde yetişebilir. Yemişlerini, ilk defa olgunlaştıktan sonraki ikinci yılın sonbaharında toplamak uygundur, çünkü ancak o zaman tam gelişmiş olurlar. Maalesef şifalı güçlerini çok çabuk kaybederler. Ardıç kökleri oldukça uzun olduğundan, saksı bitkisi olarak yetiştirilmesi uygun değildir.

Ardıçın Kullanılan Bitki Bölümleri

  • Yemişleri
  •  Dalları

Ardıçın Faydaları

  • Ardıç; acı ve aromatik tadıyla antiseptik, idrar söktürücü, sindiri­mi teşvik edici, rahmi uyarıcı ve iltihaplanmayı önleyici özellikle­re sahiptir.
  • Mide ve bağırsak sularının salgılanmasını uyardığı için, mide fonk­siyonları yavaş işleyenlere ve gaz şikâyetinden yakınanlara iyi gelir. Mide ekşimesi ve mide enfeksiyonlarında da faydalanılabilir.
  • İdrar söktürücü etkisi, idrar ve birikmiş ürik asidi vücuttan dı­şarı atabilmesi nedeniyle ardıç çayı; idrar torbası rahatsızlıkla­rı ile hidropsi, romatizma, gut ve idrara çıkamama durumunda tavsiye edilir.
  • Metabolizmanın dengeli çalışmamasından ileri gelen sinirsel ra­hatsızlıklara iyi gelir, örneğin; yorgunluk, baş ağrısı, genel olarak sinirlilik hâli, konsantrasyon eksikliği, migren ve sinirsel kalp ra­hatsızlıkları bunlardan bazılarıdır.
  • Ardıç çayının veya bolca sulandırılmış suyunun metabolizma üze­rindeki olumlu etkisi, şeker hastalarına da iyi gelir.
  • Dallarının uçları kaynatılarak haricen kol ve bacaklardaki hidrop­si rahatsızlığında ve banyo veya pansuman olarak zor iyileşen yaraların tedavisinde kullanılır. Aynı zamanda saç dökülmesine ve sedefe iyi gelir.
  • Ardıç ağacının damıtılmasıyla oluşan yağ; döküntüye, sedef has­talığına, uyuza, felce, enfeksiyona ve sinir hastalıklarına iyi gelir.
  •  Üst solunum yolu rahatsızlığında ardıç ağacının yağı, rahat ne­fes aldırır.
ardıç meyvesi nerelerde kullanılır
ARDIÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir