AMEL OTUNUN FAYDALARI VE KULLANIMI

Amel Otunun Faydaları

AMEL OTUNUN YARARLARI

AMEL OTU NEDİR(Kara Göndürme)-Sanguisorba minor

Amel Otunun Özellikleri

Amel otu, eski zamanlardan beri sevilen ve kullanılan bir bitkidir.

Amel otu, Avrupa’dav kendiliğinden büyüyen, uzun ömürlü ve dayanıklı bir bitki türüdür. Ot şeklinde yapısı ve koyu yeşil yaprakları toprakta, çelenk şeklinde içerisinden çiçekleri çıkar. Yuvarlak çiçekleri yuvarlak, zarif, rengi yeşildir. Çiçeklerinin  içinden kırmızı ve tüylü çiçek yapraklar çıkmaktadır.

Ekilme zamanı ilkbahardır. Yaşlı çubukların bölünmesi ile çoğaltılır. İstenirse evde saksıda da rahatlıkla yetiştirilebilir

Kurutmak için uygun olmayan amel otunun taze yeşil yapraklarını çiçeklenene kadar toplayabilirsiniz. Bitki çiçek açtığında artık yaprakları toplanmaz ama kökü sonbaharda çıkartılıp kurutulması mümkündür.  Elde edilen kökleri çay yapmak için kullanılabilir.

Amel Otunun Kullanılan Bölümleri

  • Amel otunun Yaprakları
  • Kökleri

Amel Otunun Faydaları ve Etkisi

►  Amel otunun sıkıştırıcı, acı, ve serinletici özellikleri vardır. Şifalı bir bitki olmasının yanında baharat olarak da kullanılabilir. Kanamaları durdurucu etkisi vardır. Yaraların  iyileşmesini destek­ler ve antiseptik özellikleri mevcuttur. İçerisindeki tanen ve glikositlere kanamayı durduran etkiye sahiptir. İdrar yollarındaki kanamalarda, burun kanamalarında,  regl dönemlerinde yoğun kanaması olması durumunda, rahim yollarındaki kanamalar gibi pek çok kanamaya iyi geldiği düşünülmektedir.

►  Ayrıca boşaltım sistemi üzerinde etkileri mevcuttur. İshalle karşı iyi geldiği düşünülmektedir.

►  Cilt hastalıkları, yanıklar, yaralara karşı faydalıdır.

►  Amel otunun kökü, diş sağlığında kullanılan malzemelerin içerisinde kullanılır.

Tek başına bir sebze olarak yenilebileceği gibi cevizimsi tadıyla sebze çorbalarına, salatalara, sebzeli güveçlere, yumurta sala­tasına katılır ve kullandığı yemeklerin tadını artırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir