Güneş Çarpması nedir? Güneş Çarpmasından Nasıl Korunulur?

güneş çarpmasına ne iyi gelir

Halk arasında güneş çarpması olarak bilinen vücut ısısının farklı etkiler ile 40 ° C ve üzerine çıkması sonucu beyin, kalp ve diğer önemli sistemlerin hızla zarar görmesine sebep olan hipertermi hızla müdahale edilmesi gereken ciddi bir sorundur. Tıbbi müdehalenin gecikmesi durumunda ciddi komplikasyonlar hayati tehlikeye neden olabilir. Sıcak çarpmasına ilk müdahale olarak vücut ısısının düşürülmesi sağlanır.

Güneş Çarpması Neden Olur?

Organizmamızın stabil bir şekilde çalışabildiği belli bir sıcaklık bulunmaktadır bu sıcaklık 36,5 ile 37 derece arasındadır. Vücut sıcaklığının aşırı düşmesi ve artması sistemimizin düzgün bir şekilde çalışmasını engeller. Vücut sıcaklığının aşırı düşmesi Hipotermi, aşırı yükselmesi ise hipertermidir. İki durumda çok tehlikelidir ve önlem alınmaz ise ölümle sonuçlanabilecek komplikasyonlara neden olabilir.

İnsan vücudu yüksek sıcaklığa maruz kaldığında terleme ile birlikte vücut sıcaklığını stabil tutmaya çalışır bazı etkenler ile bu mekanizma çalışmadığında bedenimiz vücut sıcaklığını düşüremez ve vücut sıcaklığı giderek artmaya başlar. Vücudumuz su kullanarak terleme sonucu oluşan buharlaşma ile vücut sıcaklığını düşürür. Eğer vücudumuzda gerektiği kadar su yoksa bu sistem düzgün çalışmaz ve dehidrasyon(sıvı kaybı) oluşur. Vücut sıvı kaybettiğinde terlemeyi sağlayacak sıvı bulaması durumunda vücut sıcaklığı giderek artar ve ateşi düşüremez.

Güneş çarpmasının en önemli nedeni sıcak günlerde güneş altında uzun süre zaman geçirmektir. Güneş çarpmasına sebep olan etkenler aşağıdki gibidir.

Uzun süre sıcaklığa maruz kalma

Uzun süreli vücut aktivitesi

Aşırı sıvı kaybı

Fazla alkol tüketimi

Güneş Çarpmasının Belirtileri

Vücut sıcaklığının artması ile birlikte ilk etkilenen organ beyindir. Bu nedenle çok şiddetli baş ağrıları görülür.

Yorgun hissetme, nabızda hızlı atım, soluk alıp vermede artış

Belirtileri

Sıcaklığın beyni etkilemsi ile birlikte bilinç kaybı, sayıklama, baygınlık.

Mide bulantısı ve kusma

Zihinsel durumda değişiklikler, aşırı endişeli olma, sinirlilik hali.

Sıcak Çarpması Durumunda Neler Yapılmalı

İlk yapılması gereken güneş çarpmasından şüphelenilen kişinin vücut ısısını hızlı bir şekilde düşürmeye çalışmaktır.

Kişi gölge bir yere alınmalı ve serinletilmelidir.

Vücut sıcaklığı kontrol edilerek normal seviyelere gelmesi sağlanmalıdır.

Eğer bir baygınlık durumu yok ve bilinci yerinde ise içecek bir şeyler verilmelidir. Ancak bilinç kaybı olabilecek durumlarda sıvı vermek reflekslerin çalışmamasından dolayı boğulmalara sebep olabileceğinden kesinlikle sıvı verilmemelidir.

Hemen acil tıbbi yardım istenmelidir.

Güneş Çarpmasından Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Güneş çarpmasından korunmak için güneş ışınlarının dik geldiği sıcak yaz günlerinde öğlen saatlerinde mümkünse dışarı çıkılmamalıdır. Eğer dışarı çıkmak zorunluluğu varsa mümkün mertebe gölgelik yerlerde durulmalı, geniş siperli şapkalar giyilmelidir.

Sıcak yaz günlerinde bol bol sıvı tüketmek dehidrasyon tehlikesini önleyeceğinden çok önemlidir.

Maden suyu ile yapılacak ayran terleme sonucu vücudun kaybettiği mineralleri geri kazandırdığı için yaz sıcaklarında bolca tüketilmedir.

Demir hindi şerbeti yapılarak yaz günlerinde tüketilmedir. Demirhindiyi aktarlardan istenirse püre şeklinde, istenirse bütün olarak temin edebilirsiniz. Demirhindi içerisinde bolca mineral ve vitamin bulundur bu da terleme sonucu kaybedilen minerallerin geri kazanmasını sağlar.

Demirhindiyi sıcak suda yumuşatarak süzgeçten geçirilir. Suyunu biraz şeker, tarçın, kakule ve karanfille kaynatarak çam şişeye doldurarak soğuk olarak tüketilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir