SES KISIKLIĞINA İYİ GELEN ÇAY

soğuk algınlığı çayı

SES KISIKLIĞINA İYİ GELEN ÇAY

Ses Kısıklığı Nedir

Sesteki çatallanma , sesin boğuk çıkması, sesteki azalma ya da sesin hiç çıkmamasına ses kısıklığı denir.Ses kısıklığı ciddi hastalıkların habercisi olabileceği düşünülmeli asla basite alınmamalıdır.

Ses kısıklığı Nasıl Oluşur.

Ses kısıklığı ses tellerinin farklı etkenlerle zarar gösmesi sonucu oluşur. Buna etki eden birçok neden olabilir. Üst solunum yolu enfeksiyonları sonucu oluşan geniz akıntıları, reflü sonucu mide asitinin ses tellerine zarar vermesi, siddetli kusmalar sonucu mide asitinin ses tellerini tahriş etmesi, boğaz timörleri, tahriş edici kimyasal gazlara mağruz kalınması gibi farklı etkenler ile ses kısıklığı ortaya çıkabilir.

Ancak genel olarak özellikle kış aylarında oluşan geniz akıntıları sonucu ortaya çıkan geçici bir durum olmaktadır. Ancak uzun süreli devam eden ses kısıklığında kesinlikle bir hekime başvurulması gerekmektedir.

Benim burada vereceğim çay tarifi geniz akıntıları sonucu olaşan özellike grip sonrası ortaya çıkan ses kısılması durumu için geçerlidir.

Ses kısılması yaşadığımda bu çay çok hızlı bir şekilde ses kısıklığını geçiriyor. Tabi ki bu tamamen ampirik bir gözlem.

Ses Kısıklığı İçin Bitkisel Çay

Ses Kısıklığı İçin Çayın Hazırlanışı

Bir su bardağı su bir cezveye konulur içerisine tarçın, kakule, zencefil ve karanfil atılır ve 3-4 dakika kaynatılır.

3-4 dakika kaynadıktan sonra ocak kapatılır ve içerisine papatya ve hatmi çiçeği atılır ve 5 -10 dakika demlenmeye bırakılır.

Demlendiğinde çay zamana yayarak yavaş yavaş içilir. hemen bir dikişte içmek yerine yavaş yavaş içmenin daha etkili olduğunu düşünüyorum.

Günde 2 kereye kadar bu çayı demleyerek içebilirsiniz. Ancak içerisinde papatya olduğu için biraz uyku verebilir . Bu nedenle yatmadan önce içmenizi tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir