REFLÜYE İYİ GELEN BİTKİLER

reflü nasıl geçer

REFLÜYE NE İYİ GELİR

REFLÜ NEDİR

Yemek borusu ve mide arasında bulunan, sindirimi sağlamak için salgılanan mide asitlerinin yemek borusuna gidişini engellemekle görevli kapakçık doğru çalışmadığında mide asitleri yemek borusuna çıkar ve yemek borusu bu asitler nedeniyle zamanla yıpranır ve ağrıya sebep olur. Reflü tedavisinde bu asitlerin üretimi dengelenir ve yemek borusuna gidişi engellenir.

Türkiye’de milyonlarca kişi reflü sorunu yaşamaktadır. Bu sorun uyumamızı, rahat rahat oturmamızı hatta konuşmamızı bile engelleyecek bir rahatsızlıktır. Bu ağrıları yaşamak istemiyorsak beslenmemize dikkat etmemiz gerekmektedir. Reflünün en önemli nedeni kötü beslenmektir. Tek yönlü beslenme, aşırı yemek yeme, öğünlerin düzensiz olması ve yemek yemekten sonra hemen yatmak reflüyü tetikler.

Reflünün bir başka nedeni ise aşırı strestir. Çünkü stres de mide salgılarını artırır. Devamlı stresli olan kişilerde mide asit salgısı fazla olduğu için mide kapakçığını zorlar ve daha kolay deforme olur.

Bazı yiyecekler ve aşırı yemek yemek mide asidini artırır ve reflü şikayetlerine neden olur. Bazı yiyecekler ise mide asidinin yemek borusuna gitmesini engelleyen kasın çalışmasına yardımcı olur.

Reflüye İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir

Doktorların reflüsü olanlara tavsiye ettiği yiyecekler aşırı mide asidine sebep olmayacak ve sindirimi kolay olan yiyeceklerdir.

Hayvansal gıdalar yerine protein bakımından zengin mercimek ve fasulye tüketmek reflü belirtilerinin azalmasına yardım eder.

Lifli gıdalar sindirim sırasında aşırı mide asidi salgılanmasını engeller ve reflü oluşma riskini azaltır. Esmer pirinç, kepekli tahıllar, ekmek, mısır ekmeği, makarnalar ve yulaf ezmesi(çok fazla tüketilmemesi gerekir) lifli gıdalar arasındadır.

Elma, muz, havuç, papatya çayı, karaağaç çayı, armut, maydanoz, patates, soya peyniri,  zencefil şeftali,  aloe vera suyu, kereviz, brokoli, yumurta akı,  çilek, rezene ve kavun reflüsü olanlara tavsiye edilir.

Domates dışındaki tüm sebzeler reflüsü olan kişilere önerilmektedir. Tabi sebze yemekleri hazırlanırken az yağlı olması ve salata yapılacaksa sossuz tüketilmesi önerilmektedir.

Özellikle lahana gibi vitamin, mineral ve omega 3 yağ asitleri bakımından zengin sebzeler reflü tedavisine yardımcı olur.

 

Reflüye Neden Olan Yiyecekler Nelerdir

Kızarmış ve yağlı gıdalar, hamur işleri, domatesli yemekler, asitli meyveler, kafein içeren içecekler, çikolata, alkol, baharatlı yemekler, ekşili yiyecekler, cipsler, konserve gıdalar,  pastane ürünleri, reflü ağrılarının artmasına neden olabilir. Bunun sebebi, bu yiyeceklerin mide asidini artırması ve kolay sindirilmemeleridir.

Lifli gıda olsa da asitli olduğu için portakal, greyfurt ve mandalina reflüye neden olabilir.

Sigara içmek ve bazı ilaçların kullanımı da reflü şikayetlerine neden olabilir.

Her insanın bünyesi farklı olduğu için hangi yiyeceğin size zarar verdiğini kendi kendinize tespit edebilirsiniz ve bu yiyeceklerden uzak durabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir