Oruç Tutanların Baş Ağrılarına Çözüm Önerileri

Oruç Neden Baş Ağrılarına Neden Olur

Oruç tutan kişilerde sıklıkla baş ağrısı şikâyetleri görülmektedir. Bunun en temel sebeplerinden bazıları beslenme zamanının değişmesi, sahurda kalkma nedeni ile uyku düzenin değişmesi, uzun süre aç ve susuz kalınması, kan şekerinin ani düşmesidir.

Su bütün metabolizma faaliyetler için en gerekli ihtiyaçtır. Vücudun dengeli bir şekilde çalışmasını sağlar. Oruç tutarken özellikle uzun yaz aylarında vücudun susuz kalması baş ağrısı gibi bir çok sorunu tetiklemektedir. Özellikle kronik migren hastaları için öğün atlanması ve susuz kalınması migren ağrılarını tetikleyici bir unsuz olarak görülmektedir.

Ramazan ayında baş ağrısı şikayetlerini en aza indirebilmek için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

Oruçlu İken Yağlı Yiyeceklere Dikkat

Yağlı yiyecekler, bol kalori içerse de parçalanması en zor yiyeceklerin başında gelir. Bol kalori içermesi nedeniyle oruç tutanlar yağlı yiyeceklere yönelme eğilimindedir. Ancak sindirilmesi için bolca suya ihtiyaç duyar. Bu durumda susuzluğun etkilerini artırarak baş ağrılarının oluşmasına neden olabilmektedir. Ayrıca yağlı yiyecekler mide asidinin artmasına sebep olduğu için reflü ve gastrit ağrılarına da sebep olmaktadır. Mide asidini seyreltecek su içilmediği için mide rahatsızlığı olanların da sahurda yağlı yiyeceklerden uzak durması gerekmektedir.

Ramazanda Uyku Düzeni Önemli

İnsan kendi içerisinde bir biyolojik saat barındırır. Vücudumuzdaki metabolizmik faaliyetler bu saate göre çalışır. Yılın diğer aylarında biyolojik saatimizdeki düzen değişmezken ramazan ayı ile birlikte bu saatte bazı değişimler meydana gelir. Bu konudaki en önemli değişiklik uyku düzeninin farklılaşmasıdır. Sahurda kalkarak uykunun bölünmesi, sahura kadar ya da sahurdan sonra hiç uyumamak uyku saatimizi düzensizleştireceği için baş ağrılarına sebep olmaktadır. Özellikle migren hastalığının uyku ile ilişkisi bilinmektedir. Uzun süre uykusuz kalınması veya dengesiz uyku migren ağrılarını tetiklemektedir.

Bu nedenle İftardan sonra ve sahurdan sonra uyumak çok önemlidir.

Baş Ağrıları İçin Nefes Egzersizleri Yapın

Düşük ve orta dereceli ağrılar için en iyi teknik relaksasyon ve nefes egzersizidir. İnsan beyni kendi doğasında doğal ağrı kesiciler üretebilme gücüne sahiptir. Eğer baş ağrıları organik başka bir sebebe dayanmıyorsa rahatlama ve nefes egzersizleri ile beynin endorfin sağlaması sağlanarak düşük ve orta derece baş ağrılarının ilaç kullanmadan geçmesi sağlanabilir. Açlık sempatik sinir sitemini çalıştırarak stres düzeyinin artmasına sebep olmaktadır. Bu da kas ağrıları ve baş ağrıları gibi stres kaynaklı ağrılara sebep olmaktadır. Nefes egzersizleri kalp atım hızını azaltarak ve oksijen seviyesini yükselterek vücudun gevşemesini ve stres seviyesini azaltarak stres kaynaklı ağrıların azalmasına yardımcı olur.

Nefes egzersizi için sakin sesiz ve çok ışık olmayan bir yerde, mümkünse dinlendirici bir müzik eliğinde diyaframdan derin nefes alarak ve çok yavaş vererek yapılır. Mümkünse bu işlemlerin uzman eşliğinde yapılması ve bu egzersizlerin evde tekrar edilmesi gerekir. Uzun süre derin nefes almak bazı kişilerde baygınlığa neden olabileceği için bilinçli yapılması çok önemlidir.

İftardan Sonra Sıvı Tüketimi Çok Önemli

Oruç tutarken uzun süre susuz kalınmaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi susuz kalmak en önemli baş ağrısı sebeplerindendir. Bu nedenle iftarla sahur arasında bolca su tüketmek gerekmektedir. Özellikle uzun yaz günlerinde su ihtiyacı normal zamanlara göre daha fazla artmaktadır. Su tüketmek kadar sıvı kaybetmemekte önemlidir. Vücut ısısını stabil tutmak için terleme ile vücuttan su atılır. Oruçlu iken su takviyesi yapılamadığından sıcakta çok fazla dışarı çıkmamak, yoğun egzersiz yapmamak gerekir.

Ramazanda Sigara ve Kahveden Uzak Durmak

Sigara ve kahve alışkanlığı olanlar oruç tutarken çok daha fazla baş ağrılarından şikayet ederler. Bunun en temel sebebi kafein ve nikotine vücudun alışması ve bu ihtiyacı gideremediği için baş ağrılarına sebep olmaktadır. Ayrıca kahve ve çay tüketiminin vücuttan su atımına sebep olduğuna dair bazı araştırmalar bulunmaktadır. Bu da su ihtiyacını artıracağı düşünülmektedir.

Baş Ağrılarına Bitkisel Çözüm

Sahurda baş ağrıları için bitkisel çay tüketmek baş ağrıları başlamadan oluşmasını engellemeye yarar.

Baş ağrısı için bitki çayı

1 bardak su

1 çubuk tarçın

Bir tutam sarı kantaron

3-4 tane karanfil

Süzgeçli bir bardağa malzemeler atılır üzerine bir bardak kadar kaynar su ilave edilerek 10 dakika kadar üzerine bir kapak kapatılarak demlenmeye bırakılır. Sahurda yemekten sonra bu çayı içebilirsiniz. Bu çay düzgün bir uyku çekmenizi, hem de açlıktan kaynaklanan stresi azaltarak ramazan boyunca daha rahat bir şekilde oruç tutmanıza yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir