KEKİKLİ ŞİFALI KARIŞIMLAR

kekik neye iyi gelir

KEKİKLİ ŞİFALI KARIŞIMLAR

Kekik Çayı Tarifi

1 parça kekik

1 parça yabani kekik

Kışı nezle olmadan geçirmek istiyorsanız, önceden önleminizi alıp kekik kürü yapmanızı tavsiye ederiz. Her akşam iki tutam kekik karışımını bir fincana koyun ve sıcak su ilave edip için.

Kekik Banyosu

½  kg kekik

küçük keten bir kese

Kekiği keseye koyup 15 dakika ağzı kapalı olarak kaynatın. Elde ettiğiniz suyu ve kekik torbasını, 35-40°C’deki banyo suyunuzun içine katın. Romatizması olanlar, 20 dakika bu banyo suyunda kalıp ardından hemen yatağa girerek üstlerini örtsünler. Hemen terlemeye başlayacaklardır. Bu banyo kürü, hareketsiz kişilere ve zayıf çocuklara da tavsiye edilir.

Şerit ve Solucanlara Karşı Kekik Çayı

1 kahve kaşığı kekik, 1 tas sıcak suya konur. Sabah aç karnına 1 bardak içilir ve 1 saat sonra kahvaltı edilir. Buna 8-10 gün devam edilir. Tenyanın başı düşene kadar tekrarlanmalıdır.

Not : Hamileler fazla kekik kullanmamalıdır.

Doku Sertleşmesine Karşı Kekik Yağı

ince kıyılmış kekik

saf zeytinyağı

Bir miktar ince kıyılmış kekik otu, bir şişenin boğazına kadar doldurulur. Üzerine, şişenin ağzına kadar saf zeytinyağı eklenip ağzı sıkıca kapatılır. Şişe, iki hafta boyunca güneş gören veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerektiğinde şişe çalkalanır. İyice süzüldükten sonra sertleşmiş olan dokuya hafif masaj hareketleriyle sürülür.

Sedef Hastalığına Karşı Kekik Şurubu

1 tutam papatya

bal

1 tutam kekik otu

Kurutulmuş papatya çiçekleri ve kekik otu, on dakika süreyle kaynar suda bekletilerek demlenir. Süzülerek elde edilen sıvı, şurup kıvamına gelinceye kadar bal ile tatlandırılır. Hazırlanan şuruptan günde üç fincan, ısıtılarak içilir.

Yabani Kekik Kremi Tarifi

10 çorba kaşığı yabani kekik

70 g keçi, koyun veya sığır içyağı

İyice ezilmiş olan yabani kekik, ısıtılarak sıvı hâle gelmiş yağa katılır. Bu karışım, gece dinlenmeye bırakılır, ertesi gün ısıtılıp süzülür. Bu krem cildi temizlemek, pütür ve döküntülerden kurtulmak için günde 2 defa ince bir tabaka hâlinde sürülür.

Kekik Sirkesi Tarifi

2 tatlı kaşığı kekik yaprağı

½  su bardağı kırmızı üzüm sirkesi

Kekik yapraklarını 14 gün boyunca sıcak bir ortamda veya güneşin altında sirkede bekletin, sonra süzün. Bu suyla her gün 1-2 defa ayağınızı ovarsanız, bir süre sonra mantar şikayetinden kurtulursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir