HARDALLI ŞİFALI KARIŞIMLAR

hardallı şifalı karışımlar

HARDALLI ŞİFALI KARIŞIMLAR

Hardallı Gargara Suyu

5 tutam mürver ağacı çiçeği

2-3 tutam beyaz hardal unu

Mürver ağacı çiçeğinin üzerine 1/4 litre kaynamış su dökün ve 10 dakika demlenmeye bırakın, daha sonra hardal ununu katın.

Kabızlığa Karşı Hardal Karışımı

2 çorba kaşığı siyah hardal tohumu

3/4 su bardağı su

Hardal tohumlarını 1 saat suda yumuşamaya bırakın, bu ıslak tohumlardan 2 gün boyunca sabahları aç karnına, 1 tatlı kaşığı yiyin. Çocuklar için yarım kaşık ölçü kullanılmalıdır.

El ve Ayak Banyoları

1 avuç dolusu siyah hardal

1 litre su

Hardalı suya katın, el ve ayaklarınızı bu suyla yıkayın. Dozajı arttırabilirsiniz. (Beyin kanaması ve akciğer konjestiyonunda doktor gelene kadar el ve ayaklar sürekli olarak bu suyla ıslatılmalıdır.)

Hardal Yakısı

1  su bardağı siyah hardal unu

2 su bardağı keten unu

Hardal unu 40-45°C üzerinde ısıtılmamalıdır, sıcaklık 50°Cyi geçerse hardal bütün niteliklerini kaybeder.

1)Islak keten unu, keten bir bezin üzerine koyulur ve 40C’ye kadar ısıtılır. Bu şekilde hazırlanan hamurun üzerine hardal unu serpilir ve ardından rahatsızlık duyulan bölgenin üzerine koyulur.

2)Islatılmış olan keten ve hardal unu iyice karışacak şekilde yoğrulur. Elde edilen karışım, keten bir bez üzerine koyulup 40 °Cye kadar ısıtılmadan önce bir kez daha ıslatılır.

Bu yakı tarifi, öncekine göre daha iyi sonuç verir ama yapımı zaman alır.

3)2 su bardağı taze, siyah hardal unu veya 1 su bardağı hardal unu ve 1 su bardağı çavdar unu

Unu, 40°Cnin altındaki sıcak suyla karıştırarak hamur hâline getirin ve bir bezin üzerine sürün.

Her üç tarifi de uygulamadan önce cildi, sıcak suyla ıslatılmış ince bir tülle kapatın. Böylece, uygulama sonrasında hardal yakısını daha kolay çıkartabilirsiniz. Yakıyı hasta bölgeye yerleştirdikten sonra yanma başlayana kadar bekleyin. Bu yanma hissiyle 1 dakika daha bekleyip sonra yakıyı çekin. Kızaran cilde, pirinç unu sürün. Yüz, göğüs ve cinsel bölgelerin derisi çok hassas olduğundan böyle bir yakıyı bu bölgelere tatbik etmeyin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir