Güneş Yanıkları İçin Bitkisel Çözüm Aloe Vera

aloe vera güneş yanığı

Güneş yanığı evde nasıl tedavi edilir?

Güneş yanığı çok fazla acı veren bir sağlık sorunudur.  Koruyucu kremler sürmeden güneşe uzun süre maruz kalma sonucu güneş yanıkları oluşur. En çok ilkbahar ve yaz aylarında görülür.

Antik Mısırlılar Aloe Verayı bir çok tedavide ayrıca yanık tedavisinde bitkisel çözüm olarak kullanırlardı.

GÜNEŞ YANIKLARI İÇİN ALOE VERA

Aloe Vera güneş yanıklarına iyi gelen en iyi bitkilerden bir tanesidir. Hızlı iyleştirici özelliği ve nemlendirme özelliği ile hem ağrıyı azaltır hem de iyileştirir. Alovera jelini ya da alovera suyunu yanık tedavisinde kullanabilirsiniz. Yanıklarda oluşan acıyı rahatlatmakta oldukça faydalıdır. Hiçbir yan etkisi olmadığı için bol miktarda ve sık aralıklarla kullanılabilir.

Aloe Verayı güneş yanığına uygular uygulamaz cildiğnizi ne kadar rahatlattığını, deride oluşan gerginliğini aldığını fark edeceksiniz.

Güneş Yanıkları İçin Aloe Vera Kullanımı

Alo Veradan birkaç yaprak toplanır. Bu yapraklar birkaç saat buzdolabında bekletilir. Yapraklar soğuduktan sonra  Aloe Vera bitkisinin yaprakları dilimlenir. Dış kabuklarını soyarak aloe veranın jeli çıkarılır. Bu jel hafif dokunuşlarla güneş yanığına uygulanır. Yanık cilde fazla bastırmamaya dikkat etmelisiniz. Yanık cilt hızla jeli emer. Ciltte yağlı bir his oluşturmaz. Uyguladıktan sonra banyo yapabilirsiniz. Günde birkaç defa tekrarlayabilirsiniz. Bu tedavi hem rahatlamanızı sağlayacak, hem ağrılarını alacak, hem de güneş yanığı sebebiyle oluşan ciltte oluşan gerginliği rahatlatacaktır.

Aloe Vera jelini başka kremlerle ve E vitamini ile karıştırarak rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Aloe Vera bitkisi çevrenizde yoksa eczanelerden ve aktarlardan da temin edebilirsiniz. Alo vera jeli ya da aloe vera losyonu kullanabilirsiniz.

Aloe Vera İle Güneş Kremi Yapımı

Aloe Vera güneş yanıkları oluştuktan sonra kullanıldığı gibi güneş yanıkları oluşmadan öncede güneş kremi olarak kullanabilirsiniz. Aloe Vera yapraklarının içindeki sıvı çıkarıldıktan sonra E vitemini ile karıştırarak güneş kremi yapabilirsiniz.

Güneş yanıklarının rahat rahat uyumayı engellediği bilinmektedir. Bazen yatakta kımıldamakta bile zorluk çekersiniz. Alo Vera uyguladıktan sonra rahat bir uyku çekebilirsiniz.

Alo Vera ne kadar doğal bir çözüm olsa da hangi cildin neye alerjik reaksiyon göstereceği belli olmaz. Bu yüzden beklenmeyen bir etki görüldüğünde mutlaka doktora danışmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir