GRİBE İYİ GELEN ÇAY

soğuk algınlığı çayı

GRİBE İYİ GELEN ÇAY

Malum kış ayları geldiğinde en büyük belamız soğuk algınlığı ve grip. Çoğumuz gribe karşı hemen antibiyotik kullanmaya başlayarak çok büyük hata yapıyoruz bunun en temel sebebi antibiyotiğin virüsler üzerinde herhangi bir etkisinin olmaması. Bu nedenle ben özellikle hasta olacağımı hissettiğimde bu çayı yapıyorum.

Malum grip ile birlikte bazı semptomlar oluşuyor onlardan en önemlisi yorgunluk, burun akıntısı, öksürük . Bu semptomlardan burun akıntışı genize giderek daha sonra faranjit gibi hastalıklara zemin hazırlıyor. Ayrıca soğuk algınlığında uyku sorunu da baş gösteriyor. Bu nedenle ben hazırladım çay içerisine bu semptomlara iyi gelecek bitkileri karıştırarak semptomları en aza indirgemeye çalışıyorum.

Soğuk Algınlığı İçin Çay Malzemeleri

  • 1 kibrit kutusu taze zencefil
  • tarım limon suyu ve kabuğu
  • bir tutam melissa
  • 1 adet çubuk tarçın
  • 1 tutam kedi otu
  • 1 tatlı kaşığı bal

Bu malzemelerden zencefil ve hatmi çiçeği boğaz tahrişini azaltarak faranjit riskini azaltıyor. Melissa ve kedi sakinleştirici etkisi ile gripin etkisi ile oluşan uyku sorununa karşı iyi geliyor. Limon suyu ve kabuğu vitamin ve asidite etkisi ile antiseptik etki yaratıyor.

Soğuk Algınlığı Çayının Hazırlanışı

limon suyu sıkılır ve kabuğu ile birlikte frenç prese ya da demliğe konulur. Diğer bütün malzemeler de atılarak üzerine bir bardak kadar kaynamış su ilave edilerek 5 dakika demlenmeye bırakılır. Çay demlendikten sonra günde 3 defaya kadar içilir.

soğuk algınlığı için çay
kış çayı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir