GÖĞÜS AĞRISI NEDEN OLUR

göğüs ağrısı sebepleri nelerdir

GÖĞÜS AĞRISI NEDEN OLUR

Vücudumuzu dinlemeyi ve bize gönderdiği mesajları iyi algılamalıyız. Ağrıyan bir yerimiz varsa neden olabileceğini düşünmeli ve gerekli tedavi için doktora başvurmalı, doğru tedaviler ile çözüm bulmalıyız.

Göğüs ağrısının birçok nedeni olabilir. Göğüs ağrısı çekiyorsanız öncelikle sebebini bulmalı ve tedavi uygulayarak ağrıdan kurtulmalısınız.

Ancak göğüs ağrısının sebebi basit bir neden olmayabilir. Genellikle, ciddi sağlık sorunlarının işareti veya tedavi edilmez ise ciddi sağlık sorunlarına neden olan bir ağrıdır.

Göğüs ağrısının şeklinden neden kaynaklanabileceğini bulabilmeniz mümkündür. Mesela egzersizden sonra oluşan göğüs ağrıları kas ağrısı olabilir. Aldığınız bir darbe birkaç saat sonra ağrıya neden olabilmektedir ve gün içinde geçmektedir. Bu şekilde olan ağrıda fazla endişelenmeye gerek yoktur. Soğuma egzersizleri ile kaslarınızı dinlendirmelisiniz. Sıcak su ile duş alarak, yumuşak bir masaj yaparak bu ağrıyı dindirmek mümkündür. Eğer ağrınız uzun süre devam ederse mutlaka doktora başvurmalısınız.

Göğüs ağrıları, kalp rahatsızlıkları, damar tıkanıklığı, kalp krizi belirtisi, reflü gibi ciddi hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Bu yüzden göğüs ağrılarının hepsi ciddiye alınmalı ve doktora başvurulmalıdır. Özellikle 40 yaş üzeri olanlar, tansiyon ve şeker hastaları, sigara kullananlar, ailesinde kalp krizi geçirmiş olanlar göğüs ağrılarında çok titiz davranmalıdırlar. Ertelemeniz hastalığınız ilerlemesine ve zaman kaybetmenize neden olabilir.

Öksürük ve soğuk algınlığı sırasında oluşan göğüs ağrılarında doğal çözümler uygulayabilirsiniz.

Göğüs ağrıları, adet dönemlerinde kadınlarda oldukça yaygın olarak görülmektedir. Bu ağrılar her iki memede ağrı, şişlik, sancı, hassasiyet, yanma hissine neden olmaktadır. Ağrı şiddetli veya hafif olabilmektedir. Adet döneminde oluşan göğüs ağrısı hormanal değişikliklere bağlıdır. Adet dönemi dışında olan ağrılar meme kisti belirtisi olabilir. Diğer göğüs ağrılarına ise, emzirme, büyük göğüs, emzirme, yanlış seçilmiş sütyen, bazı ilaç kullanımları neden olabilir.

Uzun süreli olmayan göğüs ağrıları için evde uygulayabileceğiniz birçok yöntem bulunmaktadır.

Başlıca çözümler; ebegümeci, nar suyu, omega 3, sarımsak, zencefil, yonca, çemen, soğuk masaj, sarı kantaron, zerdeçal, rezene, safran, badem, karahindiba, E vitamini, magnezyum vb. örnek verilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir