GÖĞÜS AĞRISI İÇİN EBEGÜMECİ

ebegümeci çayı nasıl yapılır

GÖĞÜS AĞRISI İÇİN EBEGÜMECİ

Ebegümeci Nedir?

Ebegümecinin Farklı İsimleri; Amber Çiçeği, Kazankarası, Ebegömeci, Malva sylvestris olarak adlandırılır.

Ebegümecigiller ailesinde yer alan aynı türden 1500 kadar bitki ebegümeci olarak isimlendirilmektedir. İki ya da çok yıllık otsu bir bitkidir. Ülkemizde sekiz çeşit ebegümeci vardır. Yaz mevsiminde ve sonbaharda açan pembe renkli, eflatun çizgili bir çiçektir.

Tarlalarda, yol kıyılarında, dağlarda ve göl kenarlarında kendiliğinden yetişmektedir. Dünyanın pek çok bölgesinde yetişektedir. Yaprakları sebze olarak da tüketilmektedir.

Göğüs Ağrısı İçin Ebegümeci Çayı

Ebegümeci içeriğinde var olan antioksidanlar sayesinde, serbest bulunan radikalleri öldürür. Ayrıca vücudumuzun genel sağlığı için gerekli olan flavonoidler bakımından zengin bir bitkidir. Ebegümecinde bulunan antioksidanlar, göğüs ağrısını gidermek için arterlerdeki yağ yığılmasını azaltmaktadır. Ayrıca ebegümeci c vitamini bakımından oldukça zengindir. E vitamini göğüs ağrılarının oluşmasına neden olan nezle, öksürük ve grip gibi rahatsızlıklara karşı vücut direncini artırıcı özelliğe sahiptir. Ebegümeci amber çiçeği olarak da bilinmektedir. Ebegümeci çayı düzenli olarak kullanıldığında göğüs ağrıları, öksürük, boğaz ağrısı  ve solunum yolunda meydana gelen rahatsızlıkları iyileştirici özelliğe sahip olmaktadır.

Ebegümeci Çayı Nasıl Yapılır?

1 kepçe ebegümeci

1 buçuk su bardağı su

Ebegümeci Çayı Tarifi

Bir buçuk bardak suya ebegümeci yaprakları ilave edilir. Kaynama seviyesine kadar su ısıtılır. Ocağın altı kapatılarak 10 dakika demlemeye bırakılır. Güzelce süzüldükten sonra içilir.

Ebegümeci çayı,  öksürükten kaynaklanan göğüs ağrıları için içilebilir. Göğüs ağrısına neden olan kalp rahatsızlıklarını da önlemeye yardımcıdır.

Not: Ebegümecinin kan seviyesini düşürme ve idrar söktürme gibi etkileri bulunmaktadır. Bu nedenle hamile kadınlar ve emziren kadınlar bu çayı içmemelidirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir