GAZ SANCISINA NE İYİ GELİR ?

gaz ağrılarına bitkisel çözüm

GAZ SANCISINA NE İYİ GELİR ?

Gaz Sancısına Bitkisel Çözüm

Soğuk havalardan, yediğimiz bazı gıdalardan ve kadınların adet döneminden kaynaklı gaz sorunları ve şişkinlik meydana gelmektedir. Düzgün beslenememe, boşaltım sistemi sorunları, lifli gıda tüketmeme, gazlı içeceklerde gaz sorununa neden olmaktadır. Bu gaz sorunlarını beslenmemize dikkat ederek ve bazı besinleri tüketerek çözmemiz mümkün.

Gaz sorununa iyi gelen bitkiler:

Dereotu: Dereotu gaz giderici özelliği ile yaşanan gaz kramplarını ve gazdan meydana gelen şişkinliğini azaltmaktadır.

Çördük Otu : Bağırsaklarda meydana gelen rahatsızlıklarda şifalı özelliğini gösterir. Kolik ve gazı azaltmak için çiçeklenmiş çördük otunu kullanmak gerekmektedir.

Tarçın: Eski çağlardan beri kullanılan aromatik bir baharattır. Şifalı olduğu o zamanlardan bilinmekteydi. Sindirim güçlüğünde ve gaz birikmesi sorununa çözüm olarak kullanılmaktaydı.

Yenibahar: Baharat olarak kullanıldığında iyi bir gaz gidericidir.

Zerdeçal: Mide suyunu artırarak sindirim sistemini harekete geçirmektedir. Gazı olan kişilerde ve koliklerde faydalıdır.

Vanilya: Adeti teşvik edici ve gaz söktürücü etkisi bulunmaktadır.

Tarhun: Mide ekşimesine, hazımsızlığa, gaz sıkışmasına ve bağırsak rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.

Sater Otu: Hem akut hem de kronik ishale iyi gelmektedir. Gaz şikayetlerini giderir. Ayrıca hazmı kolaylaştırmaktadır.

Karabiber: Bağırsak ve mide işlevlerini destekler, tükürük salgısı ve mide asidini artırır. Gaz çıkarıcı özelliği bulunmaktadır.

Kereviz: Sindirim sisteminde yatıştırıcı, hazımsızlığı ve gazı iyileştirici etkileri bulunmaktadır.

Kimyon: En iyi gaz giderici baharatlardan birisidir. Nohut, kuru fasulye, mercimek gibi gaza neden olan yemeklere eklenerek gaz oluşumunu engeller.

Muskat: Mide bulantısı ve kusmayı engellediği için sindirim toniği olarak kullanılmaktadır. Ayrıca gaz sıkışmasına çok iyi gelmektedir.

Rezene: Az miktarda kullanıldığında bağırsak ve mide mukozasının ve bronşların sekresyonunu artırıcı bulunur. Hazımsızlıkta, gaz şikayetlerinde ve sindirim zayıflığında etkilidir.

Safran: Mide salgısını artırır ve iştah açıcıdır. Bağırsak ve mide kolikleriyle gazı durdurur. Gaz sancısında oldukça etkilidir.

Kişniş: Mide sularının daha etkin salgılanmasını sağlayarak iştahı artırır ve sindirimi düzenler. Gaz çıkarıcı etkisi bilinmektedir. Bu nedenle yamak sonrası karnını şişkin hissedenlere ve sindirim tembelliği olanlara oldukça faydalıdır.

Kekik: Mide spazmını ve gastriti rahatlatır. Gaz birikmesini azaltır. Solucanlara karşı etkilidir ve ishali durdurur.

Karanfil: Mide ile barışık ve antiseptiktir. Solucan dökücü özelliği bulunmaktadır. Mide ülserini iyileştiricidir. Gaz giderici olarak kullanılmaktadır. Tuzsuz diyetlerde tavsiye edilmektedir.

Havlıcan: Havlıcan canlandırıcı etkisi olan bir bitkidir. Acı ve aromatiktir. Sindirim sistemine etki edip iştahsızlıkta yardımcı  olur. Gaz rahatsızlığına iyi gelir. Ağrı kesici özelliği bulunmaktadır. Özellikle romatizma ağrılarına iyi gelir. İdrar söktürür. Gaz problemini gidermeye yardım eder. Ayrıca iyi bir balgam söktürücüdür.

Kekik: İdrar söktürür, hazmı kolaylaştırır. Bağırsak gazlarını giderdiği gibi spazmı da gidermektedir. Ayrıca balgam söktürür, safrayı düzenler, mikrop öldürür, bağırsak kurtları düşürür.

Yulaf Kepeği: Bozuk mide için ve gaz sorunları için yararlıdır.

Maydanoz: Gaz oluşumunu engellemektedir. Gaz sebebiyle oluşan karın ağrılarını azaltmaktadır.

Fesleğen: Mide kuvvetlendirici, iştah açıcı ve gaz giderici özellikleri bulunmaktadır. Mide enfeksiyonlarında, mide-bağırsak yolundaki zehirlenmelerde, bağırsak iltihaplarında, kabızlıkta, mide kramplarında ve gaz sancılarında kullanılmaktadır.

Aşk Otu: Bağırsak ve mide gazlarında kullanmak için; bir çay kaşığı aşk otu kökü tozu, bir su bardağı sirkeye karıştırılır ve içilir.

Anason: Gaz sorunlarında, sindirim sistemi problemlerinde ve koliklerde rahatlamaya yardımcı olmaktadır. Hazımsızlık, sinirsel kusma, bronşit, astım, karın ağrısı, kalp çarpıntısı, hamilelik kusmaları, anne sütü artırma, regl sancılarında oldukça etkilidir.

Ardıç: Bağırsak ve mide sularının salgılanmasına yardım ettiği için, gaz şikayetlerinden yakınanlara ve mide fonksiyonları yavaş işleyenlere iyi gelmektedir. Mide enfeksiyonlarında ve mide ekşimesinde kullanılabilmektedir.

Meyan: Bağırsak gazlarını önleyerek, bağırsak spazmlarını önler. Yemek borusu ve bronş spazmlarını da gidermektedir. İltihap dağıtır, balgam söktürür. Göğüs ağrılarına iyi gelir. Sindirime yardımcı olmaktadır. Mide ülserini tedavi eder ve önler. İyi bir idrar söktürücüdür. Kadınlarda yumurtlamaya yardım eder ve sirozdan korumaktadır.

Papatya yağı: Sinirleri yavaşlatır, terletir, spazm çözer, ağrıları giderir. Özellikle bağırsak ağrılarına iyi gelir. Bademcik ve diş eti iltihaplarını giderir ve mikropları öldürür.

Adaçayı: Tekrar eden ishal ve kusmadan sonra, bağırsak ve mide üzerinde yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Gaz oluşuma engel olur. Mide ve bağırsak gazlarını giderir, hazımsızlığı önler, mide bulantısına iyi gelir. Göğsü yumuşatır ve astıma iyi gelir. Bademcik rahatsızlıklarında ve diş eti iltihaplarında kullanılmaktadır. İdrar söktürmektedir. İyi bir mikrop öldürücüdür.

Sinameki: Bağırsakları yumuşatmaktadır ve bağırsaklardaki gazın dışarı atılmasına yardım etmektedir.

Pelin otu: Kansızlık, iştahsızlık, mide ağrıları, mide gazı ve hazımsızlık için kullanılarak fayda sağlamaktadır.

Biberiye: Bağırsakta oluşan gazlara ve bu gazlardan oluşan sancılara iyi gelmektedir. Safra kesesine de yararlıdır.

Melisa: Kalp, beyin, rahim ve sindirim sistemi üzerinde etkilidir, koruyucu-kuvvetlendirici, ruhsal ve fiziksel sakinleştiricidir, spazm çözücüdür, hazmı kolaylaştırır, terlemeyi önler, bağırsak gazlarını giderir, bağırsak parazitlerini düşürmeye yardım eder.

Zencefil: Vücudu ısıtıcı, terletici, kalbi güçlendirici, toksinleri atıcı, kan dolaşımını düzenleyici, sindirimi düzeltici, besin zehirlenmesini önleyici, baş ağrılarını giderici, kan şekerini düşürücü, mide bulantısını ve kusmayı önleyici, arterlerdeki pıhtılaşmayı önleyici, kolesterolü düşürücü ve antioksidandır.

Uyarı: Gaz sancısı çok şiddetli olabilmektedir. Uzun süreli şiddetli gaz sancıları başka sağlık problemlerinin işareti olabileceğinden, yaşanan kronik gaz sorunlarında mutlaka bir hekime başvurmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir