DEREOTU ÇAYI NASIL HAZIRLANIR ?

dereotunun faydaları

DEREOTU ÇAYI NASIL HAZIRLANIR ?

Dereotu Çayı Tarifi

Gaz Sancısı İçin Dereotu Çayı: Bir yemek kaşığı taze ya da kurutulmuş dereotu henüz kaynamamış bir litre suya atılır. Bir demlemeye bırakılır. Bal ile tatlandırarak yemeklerden önce içilir.

Bu çay kadınların adet dönemlerinde oluşan gazı azaltmaya yarar. Aynı zamanda çocuklarda ve bebeklerde de oluşan gaz ve sancıyı yok eder. Çocuklara ve bebeklere çok az miktarda içirmelisiniz. (Bebeğin alerjisi olabilir o yüzden kullanırken dikkatli olmalısınız.)

Ağız Kokusu İçin Dereotu Çayı: İki adet dereotu kalın saplarından ayrılarak ayıklanır ve yarım litre kaynar suya atılır. Sekiz dakika demlenmeye bırakılır ve süzülür. İçine iki parça salatalık kabuğu eklenerek tüketilir.

Zayıflamak İçin Dereotu Çayı: Dereotunun tazesi, kurusu ya da tohumlarını kullanabilirsiniz. Bir yemek kaşığı dereotu, bir tatlı kaşığı rezene kaynayan bir litre suya eklenir. Bir gece demlemeye bırakılır ve her yemekten önce bir su bardağı içilir.

Dereotu Çayı Ne İşe Yarar ?

Dereotu kimyon, maydanoz ve defne yaprağı ile ayni familyadandır. Akdeniz bölgesinde kendiliğinden yetişen bu bitki yüzyıllardır yemeklere lezzet vermesi için ve çeşitli sağlık problemlerinin tedavisi için kullanılmaktadır.

Dereotunun aroması çok kuvvetlidir. İçinde manganez, kalsiyum ve demir minareleri bulunmaktadır. İyi bir antioksidandır. Bitki geleneksel olarak kolesterolü düşürmek, adet dönemlerini düzenlemek, şeker hastalığında insülin seviyesini düzenlemek ve sindirimi düzenlemeye yardım amacıyla kullanılmaktadır.

Dereotu Çayının Faydaları

Fazla kilolardan kurtulmaya yardım eder.

Bağırsakları yumuşatır, hazmı iyileştirir.

Gazı ve şişkinliği azaltır.

Vücutta birikmiş zehirleri temizler.

Yüksek tansiyonu düşürür.

Süt yapıcı özelliği bulunmaktadır.

İshali önlemeye yardım eder.

İdrar söktürür, kabızlığa iyi gelir.

Mideyi sakinleştirip sindirime yardım eder.

Çocuklarda kolik tedavisinde kullanılır.

Ağız kokusunu gidermeye yardım eder.

Adet sancılarını hafifletir.

Adet söktürücü özelliği bulunmaktadır.

Balgam söktürücüdür, öksürük için faydalıdır.

Kan damarlarını genişletir.

Böbrek rahatsızlıklarının tedavisine yardım eder.

Uyku kalitesini artırmaya yardımcıdır.

İdrar yolu hastalıklarında faydalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir