BALGAMA İYİ GELEN BİTKİLER

BALGAM SÖKTÜRÜCÜ BİTKİLER

BALGAMA İYİ GELEN BİTKİLER

Balgam Söktürücü Çay Tarifi

Bir avuç yabani hindiba otu, bir avuç ayrık otu, bir avuç çuha çiçeği, iki avuç hodan çiçeği ve yaprağı karıştırılır. Üç çay fincanı kaynamış suya bir yemek kaşığı bu karışımdan eklenir ve demlenir. Bu çay kabızlıkta ve balgam söktürmede oldukça etkilidir.

Balgam Söktürücü Çay

Demliğe iki yemek kaşığı ebegümeci ve iki yemek kaşığı ıhlamur eklenir. 3 su bardağı su üzerine konularak 20 dakika kaynatılır ve altı kapatılır. Demlenmesi beklenir. Bu çay gün boyunca içilir. Hem boğazı yumuşatır hem de balgam söktürür.

Balgam söktürücü tere kürü;

Kaynatılan yarım litre suya on beş tereyi ağzı kapalı bir şekilde 3 dakika haşlanır. Tere süzülür ve suyu yemeklerden iki saat önce ya da yemeklerden iki saat sonra içilir.

Mercanköşk; Antiseptik, ter sökücü, kramp çözücü, sindirim destekleyici ve hafif balgamları söktürmede etkilidir.

Kişniş; Kişnişin olgun tohumları kanamaları durdurur ve balgam söktürür. Bir fincan kaynamış suya bir tutam eklenerek çay yapılarak tüketilir.

Kekik; Kekik çayının ısıtıcı, sindirimi teşvik edici, spazm çözücü, öksürük kesici ve balgam söktürücü özellikleri vardır. Kekik çayı eski zamanlardan beri soğuk algınlığı ve öksürüğün tedavisinde kullanır. Öksürüğün neden olduğu kasılmaları da hafifletir.

Hatmi Çiçeği de güçlü balgam söktürücüdür.

Soğan; Balgam söktürücü etkisi sayesinde öksürüğe karşı oldukça etkilidir.

Maydanoz; Balgamdan kaynaklanan sorunlara iyi gelir, iyi bir balgam söktürücüdür. Balgamdan kaynaklanan öksürüklere faydalıdır ve astım sorunlarına da iyi gelir.

Frenk kimyonu; Balgam söktürücü olarak oldukça etkilidir.

Boy otu; Bronşit olanlarda balgam söktürmeye yaradığı için bu bitkinin çayını içen hasta oldukça rahatlar.

Anason; Sürekli tekrar eden öksürüklerde ve üst solunum yolu enfeksiyonlarında rahatlatıcı ve balgam söktürücü etkisi ile tavsiye edilmektedir.

Aşk otu; Keskin aromalı bir bitkidir. Krampları çözücü,  idrar ve balgam söktürücü etkisi yüksektir.

Okaliptüs; Okaliptüs çayı en etkili balgam söktürücülerden birisidir. Okaliptüs çayı boğazı yumuşatır ve öksürüğü hafifletir. Özellikle boğazda gıcığa neden olan balgamın atılmasına yardım eder.

Melekotu Kökü; Bu bitki burun tıkanıklığı, soğuk algınlığı ve ateş düşürmek için kullanılır. Akciğeri ısıtan ve uyaran etkisiyle balgamın atılmasını hızlandırır.

Meyan Kökü; Bu bitkiden yapılan çay iltihap önleyici ve balgam söktürücüdür. Aynı zamanda bronşit, astın ve solunum yolu ile ilgili hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Nane; Nane çayı balgamın atılmasına yardım eder ve ciğerleri temizler.

Karanfil; Karanfil bağam söktürücüde yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. Karanfilin tadı çok keskin olduğu için demlerken çok fazla konulmamalıdır.

Rezene; Rezene çayı boğazı yumuşatarak kuru öksürüğe iyi gelir.

Adaçayı; Balgam söktürücüdür. Yaprakları taze olarak çiğnendiğinde öksürüğe oldukça faydalıdır. Çok fazla tüketmemek gerekir.

Uzan süre geçmeyen balgamlar ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Böyle durumlarda doktora başvurmanız tavsiye edilir.

BALGAM SÖKTÜRÜCÜ BİTKİLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir