Bahar Alerjisi Neden Olur? Bahar Alerjisinden Nasıl Korunulur?

bahar alerjisi bitkisel çözüm

Bahar Alerjisi Neden Olur? Bahar Alerjisinden Nasıl Korunulur?

Bahar Alerjisi Nedir?

Bahar doğanın canlanmaya başladığı ve çoğu kişinin en sevdiği mevsimdir. Fakat bu güzel mevsimde bazı insanlar büyük sıkıntılar yaşarlar. İnsanda mutluluk, canlanma hissi artmaktadır. Bazı kişilerde ise bahar yorgunluğuna neden olmaktadır. Yorgunluk, halsizlik, isteksizlik gibi belirtilere neden olmaktadır. Bu duruma bahar alerjisi neden  olabilir.

Bahar alerjisine çiçek polenleri neden olmaktadır. Bu yüzden bahar alerjisine polen alerjisi de denilmektedir.

Polen bitkilerin erkek üreme hücresidir. Bahar ile birlikte havaya yayılırlar ve diğer bitkilere ulaşarak döllenmeye neden olur. En çok sabah saatlerinde yoğundur. Nemli havalarda azalır, kuru havalarda yoğunlaşır.

Nemli ve rutubetli havalarda azalırken kuru ve güneşli havalarda polen düzeyi artar. Küresel ısınma hastalıkların artışındaki sebeplerden biri  ve de en önemlisidir.

Alerjik yatkınlığı fazla olan insanlarda polen buruna yerleşir ve alerjik şikayete neden olur. Kişinin şikayeti havadaki polen yoğunluğuna göre azalır ya da artar.

Bu tür alerjisi olan insanların hangi polene alerjisi olduğunun belirlenmesi oldukça önem taşımaktadır. Kişi hangi bitkiye alerjisi olduğunu bilerek o bitkinin yoğunlukta olduğu alanlardan uzak durmalıdır. Gelişmiş ülkeler polen haritası oluşturarak alerji şikayetlerinin azalmasına büyük bir katkı sağlamışlardır.

Bahar mevsiminde burun akıntısı, burun tıkanıklığı, sürekli hapşırma, kuru öksürük, geniz akıntısı, burun, boğaz ve kulakta oluşan şiddetli kaşıntı, gözlerde oluşan kaşıntı ve sulanma belirtileri ile saman nezlesi başlar. Tedbir alınmaz ise iştahsızlık, yorgunluk, baş ağrısı, sinirlilik, sinüzit, kulak iltihabı, astım ve bronşite dönüşebilir.

Alerjik nezlenin şiddeti insandan insana değişir. Alerji yanıtına, temas süresine, alerji miktarına, çalışma ortamına, solunun yollarının genel sağlığına göre değişmektedir. Alerjide günlük yaşantı etkilenebilir, okulda veya işte verim azalmasına neden olur, uyku bozukluklarına neden olur. Burun tıkanıklığı uzun sürdükçe sinüzite, kulakta sıvı toplanmasına neden olabilir.

Alerjik nezle çocuklarda ve gençlerde daha fazla görülür. Astım veya herhangi bir alerjisi olanlar, sürekli alerjene maruz kalanlar, ailesinde alerjisi olanlar bu rahatsızlığa daha yatkındırlar. Mesela tozlu ortamlarda çalışan kişiler evinde hayvanı olan kişilerde alerjik reaksiyon olma ihtimali fazladır.

Bahar Alerjisinden Korunma Yolları Nelerdir?

Polenin yoğun olduğu saatlerde spor yapılmamalı.

Sabah 5 ile 10 arası açık havaya çıkılmamalı.

Ağız ve burun kapatan maskeler kullanılmalı.

Dışarıdan gelindiğinde hemen kıyafetler değiştirilmeli.

Saçlar poleni tuttuğu için eve geldiğinizde saçlar yıkanmalı.

Polen saatlerinde ev pencere ve kapıları kapalı tutulmalı.

Arabada camlar açılmamalı, klima kullanılmalı.

Tatil deniz kenarında ya da yüksek dağlarda yapılmalı.

Evde veya ofiste klima kullanılmalı.

Günlük kıyafetler yatak odasında çıkarılmamalı. Banyoda çıkarılmalı.

Şapka ve gözlük kullanılmalı ve gözlük su ile temizlenmeli.

Bahçe işlerinden uzak durulmalı.

Çamaşır açık havada kurutulmamalı.

Kuru ve rüzgarlı havalarda dışarı çıkılmamalı.

Klimaların düzenli olarak bakımı yapılmalı.

Ev içinde bitki yetiştirilmemeli.

Sigara içilmemeli ve içenlerden uzak durulmalı.

Doktora en kısa sürede başvurulmalı.

Tüm bunlara rağmen alerjiyi yüzde yüz tedavi etmek mümkün değildir.  Ancak yukarıdaki yöntemlerle kontrol altında tutabiliriz.

Bahar alerjisine hangi bitkiler iyi gelir?

Lavanta, Andız Bitkisi, Papatya , Civanperçemi , Huş ağacı , Kırlangıç Otu , Çuha Çiçeği, C vitamini, Ananas, okaliptüs, meyan kökü, çilek bahar alerjisi olanlara oldukça faydalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir