ADET SANCISINA KİMYON

kimyon adet söktürürmü

ADET SANCISINA KİMYON

Kimyon birçok yemeğe yakışan bir baharattır. Diğer baharatlar gibi kimyonun faydası da çoktur. Bayanların en büyük sıkıntısı olan adet sancısına da faydası vardır.

Kadınlarda adet dönemi sırasında demir eksikliği yaşanırsa adet dönemi çok sancılı geçmektedir. Kimyon içeriğindeki demir nedeniyle vücuda enerji verir ve vücudun bağışıklık sitemini güçlendirir. Her ay adet gören kadınlar vücudundaki demirin bir kısmını kaybederler. Demir bakımından zengin olan kimyon bu zor günlerin kolaylıkla atlatılmasını sağlar. Adet döneminde yaşanan sindirim sıkıntılarında sindirim sistemini rahatlatarak bu dönemde oluşan kabızlığın önlenmesine yardımcı olur.

Ayrıca regl dönemlerinde gecikmeler oluyor ise kimyon sayesinde bu sorununuzu çözebilirsiniz. Yüksek demir içerdiği için kansızlık yaşayanlara da yarar sağlamaktadır.

Adet sancılarına karşı kimyon çayı mümkün olduğunca sıcak içilmelidir. Böylece adet sancılarını hafifletir ve dindirir. Adet döneminde kimyon çayı günde üç defa birer fincan içilir.

Adet Dönemleri İçin Macun Tarifi

10 gram kimyon, 10 gr anason, 10 gr polen, 200 gram bal, 10 gr arı sütü, 10 gr tere tohumu, 5 gr üzerlik tohumu malzemelerin tamamı dövülür ve macun yapılır. Aç karnına birer yemek kaşığı yenir.

Kimyon Çayı Tarifi

Bir tatlı kaşığı kimyonu küçük bir tencereye koyun. Üzerine iki su bardağı suyu ekleyip orta dereceli ateşe koyun. Su kaynadıktan sonra ocağı kapatın.  Beş dakika demlenmeye bırakın. Bal karıştırarak günde 3 defa birer fincan tüketebilirsiniz.

Adet dönemi Kimyonlu çay karışımı

1 çay kaşığı tane kimyon

5 adet karanfil

1 çay kaşığı tane rezene

1 tutam adaçayı

1 tutam melisa otu

Süzgeçli bir bardağa bütün malzemeler atılır. Bir cezvede 200 ml su kaynatılır. Su kaynadığında 1-2 dakika kadar dinlendirilir.

Kaynamış su malzemelerin üzerinden yavaşça dökülür.

Bardağın üzeri bir çay tabağı ile kapatılarak 5 dakika kadar demlendirilir.

Gaz sancısı ve karın ağrısı hissedildiğinde bu çaydan içilir.

 

Kimyon tohumları öğütüldükten sonra 1 gün içinde tüketilmelidir yoksa içindeki yağlar bozulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir